Çene Şekillendirme, Yüz Protezi

 

Yüz kemikleri gelişiminde bazen sorunlar olabilir. Bu durum travmatik veya doğumsal nedenlerle olablilir. Yüz harmonisini etkileyen bu durumlarda çeşitli çözüm yolları, estetik cerrahi tarafından kullanılmaktadır. Bu sorunların çüzümünde ofis ortamında yapılan geçici dolgu uygulamalarının yanı sıra tam teşekküllü hastahane ortamında ameliyat ile yüz protezi uygulamaları gerçekleştirilir. Protez uygulamaları çoğunlukla çene kemiği ucuna ve elmacık kemiği üzerine yapılır. Protez olarak silikon protezler ve poroz polietilen protezler kullanılır. Silikon protezler esnek oldukları için daha kolay yerleştirilir fakat yer değiştirme risklerinden dolayı yerleştirildikleri yere dikiş ile tespit edilmesi gerekir. Poroz polietilen protezler ise kemik ile çok uyumludur ve kemikle zaman içinde entegrasyon sağlar. Daha sert maddeden yapılmışlardır.

Yüz protezleri hangi durumlarda kullanılır?

Orta yüz bölgesinde yetersizliği olan hastalarda, çene kemiği ucu geride olan hastalarda yüz harmonisini sağlamak için yüz protezi kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir.

Yüz protezlerinde nasıl bir operasyon gerçekleştirilir?

Elmacık kemği üzerine yerleştirilecek protezler alt göz kapağı veya ağız içinden gerçekleştirilen kesi ile gerçekleştirilir. Çene ucuna konulacak protezler için ağız içi veya çene altı cilt kesisi ile girilerek protez yerleştirilir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Yüz protezi operasyonu ne kadar sürmektedir?

Bu işlem tam teşekküllü hastahane ortamında, genel anestezi altına “1 – 1,5 saat” sürmektedir.

Yüz protezi operasyonu sonrası sizi neler beklemektedir?

Tüm yüz bölgesi uygulamaları gibi ortaya çıkan ödem hızlı bir şekilde geriler 3-4 gün sonra normal hayata dönebilirsiniz. Kesin sonucu görmeniz için 3 hafta beklemeniz gerekmektedir.

Yüz protezi operasyonu sonrası ne gibi sorunlar yaşanabilir?

Operasyondan hemen sonra 2-3 gün içinde kendiliğinden geçen uyuşukluk ve yüz hareketlerinde azalma görülebilir. Tüm operasyonlarda olduğu gibi enfeksiyon riski vardır. Özellikle ağız içinden konulan protezlerde bu oran biraz daha fazladır. Çene ve yanak şekillendirme amacı ile yapılan yüz protezi operasyonu sonrası iyileşme süreci için doktorunuzun talimatlarına eksiksiz uyulması gerekmektedir.

– Dr. Özge Ergün’ e ait operasyon öncesi ve sonrası fotoğrafları görmek için ilgili link’ e tıklayabilirsiniz:  https://ozgeergun.com.tr/oncesi-sonrasi/

 

 

contact us

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

;