abdominoplasti - karın germe

 

Karın germe (Abdominoplasti), karnın orta ve alt bölümlerindeki aşırı deri ve yağı çıkartıp, karın duvarı kaslarını gerginleştiren bir estetik cerrahi girişimdir. Bu işlem çıkıntılı bir karnın görünümünde çarpıcı değişikliğe yol açabilir.

Karın germe (Abdominoplasti) için en iyi adaylar kimlerdir?

Nisbeten düzgün bir vücut şekline sahip olan ancak karın derisindeki büyük yağ birikimi ya da karın derisindeki gevşemeden diyet ya da egzersizle kurtulamayan kadın ve erkekler abdominoplasti için en uygun adaylardır. Bu cerrahi girişim özellikle çok sayıda gebelik nedeniyle karın kasları ve derisi normale dönemeyecek kadar sarkmış olan kadın hastalar için yararlıdır. Yaşlılarda hafif dereceli şişmanlığa bağlı olarak deride elastikiyet kaybı sıkça görülür ve karın germe (abdominoplasti) bu durumlarda da yararlı olabilir.

Abdominoplasti görünümüzü iyileştirebilir ve özgüveninizi arttırabilir, ancak işlem idealinizdeki görünüme kavuşmanızı ya da diğer insanların size farklı davranmasını mutlaka sağlamak zorunda değildir. Cerrahi için karar vermeden önce, beklentilerinizi dikkatlice gözden geçirin.

Karın germe (Abdominoplasti) ameliyatının planlanması

İlk değerlendirme sırasında sağlık durumunuz değerlendirilir, karın bölgenizdeki yağ birikimlerinin kapsamını belirlenir ve derinizin gerginliğini dikkatlice değerlendirilir. Sigara içiyorsanız, herhangi bir ilaç ya da vitamin kullanıyorsanız bunları mutlaka bize bildirin.

Beklentilerinizi açıkça anlatın.

Örneğin yağlarınız göbek altındaki kısımla sınırlıysa, parsiyel (kısmi) abdominoplasti (ya da mini tummy tuck) olarak bilinen ve hastaneye yatmadan gerçekleştirilen daha küçük bir operasyon yeterli olabilir. Buna karşın, daha düzgün bir vücut hattı için, kısmi ya da tam abdominoplasti ile birlikte, kalçalarınızdaki yağlar için liposuction uygulanabilir. Belki de tek başına liposuction ile en iyi sonuç elde edilir.

Her durumda, cerrahınız size en uygun işlemi önerecek ve istenen vücut hatlarına olabildiğince yakınlaşmanızı sağlayacaktır.

Görüşmeniz sırasında cerrahınız kullanacağı anesteziyi, cerrahinin gerçekleştirileceği ortamı ve maliyeti de açıklamalıdır.

Karın germe (Abdominoplasti) ameliyatına hazırlık

Cerrahınız işleme hazırlanmanız için size yemeklerle, içeceklerle, sigarayla, kullanılması gereken ve gerekmeyen vitaminlerle ve ilaçlarla ilgili bilgiler verecektir.

Sigara içicisiyseniz, cerrahiden önce en az 1-2 hafta boyunca ve cerrahiden sonra en az 2 hafta boyunca sigarayı bırakmanız gerekecektir. Cerrahiden önce özellikle karın bölgenizi güneşe maruz bırakmayın ve katı bir diyet uygulamayın, çünkü bunların her ikisi de iyileşme hızınızı azaltabilir. Herhangi bir soğuk algınlığı ya da infeksiyon durumunda, cerrahi işlem muhtemelen ertelenecektir.

Cerrahi işlem için ister hastaneye yatın ister yatmayın, hazırlık aşamasında, işlemden sonra eve dönmenizi sağlayacak ve gerektiğinde ev işlerinde size bir-iki gün boyunca yardımcı olacak birini de ayarlamalısınız.

Anestezi tipleri

Doktorunuz genel anesteziyi altında operasyon gerçekleştirecektir, böylelikle operasyon boyunca uykuda kalırsınız.

Karın germe (Abdominoplasti) ameliyatı

Tam abdominoplasti, işlemin büyüklüğüne göre, 2-5 saat kadar sürer. Kısmi abdominoplasti ise 1-2 saat alabilir.

Genellikle cerrah, hemen pubisin üzerinden bir kalça kemiğinden diğerine kadar uzun bir kesi yapar. Göbeği çevredeki dokulardan ayırmak için ikinci bir insizyon yapılır. Kısmi abdominoplastide kesi çok daha kısadır ve göbek hareket ettirilmeyebilir; ancak deri gerildiği ve dikiş atıldığı için, doğal olmayan bir şekil alabilir.

Daha sonra cerrah, kaburga kemiklerinize kadar olan deriyi karın duvarından ayırır ve böylelikle büyük bir deri katmanı kaldırarak, karnınızda düşey doğrultuda bulunan kasları açığa çıkarır. Bu kaslar birbirlerine doğru çekilerek sıkılaştırılır ve yeni pozisyonlarında dikiş atılır. Böylelikle karın duvarı sertleşir ve bel çapı daralır.

Ardından, deri katmanı aşağıya doğru gerilir ve fazla deri çıkartılır. Göbeğiniz için yeni bir delik kesilir ve daha sonra göbeğiniz bu yere dikişlerle tutturulur. Son olarak kesilere dikiş atılır, cerrahi sargılar konulur ve cerrahi bölgesindeki aşırı sıvıyı dışarı almak için geçici olarak bir tüp yerleştirilebilir.

Kısmi abdominoplastide, yalnızca kesi hattı ve göbek arasındaki deri ayrılır. Bu deri katmanı aşağıya doğru çekilir, fazlalıkları kesilir ve yerine tekrar dikişlerle tutturulur.

Cerrahiden sonra

Karın germe (Abdominoplasti) ameliyatı sonrası ilk birkaç gün boyunca karnınızda şişlik, ağrı ve rahatsızlık olabilir. Bu yakınmalarınız ilaçlarla kontrol edilebilir. Cerrahinin büyüklüğüne göre, işlemden birkaç saat sonra eve gidebileceğiniz gibi, birkaç gün boyunca hastahanede kalmanız da gerekebilir.

Doktorunuz duş alma ve elbiselerinizi değiştirme konusunda size bazı önerilerde bulunacaktır. Başlangıçta dik olarak ayakta duramayabilirsiniz, yine de işlemden sonra yürümeye mümkün olduğunca kısa sürede başlamalısınız.

Yüzeydeki dikişler 5-7 günde çıkartılır, derindeki dikişlerin uçları ise derinin yüzeyindedir ve 2-3 hafta içerisinde çıkarlar. Kesi üzerindeki pansumanların yerine destekleyici bir giysi kullanılabilir.

Normal yaşantıya dönüş

Kendizi eskisi gibi hissetmeniz haftalar ya da aylar alabilir. Eğer başlangıçta fiziksel durumunuz iyiyse ve karın kaslarınız güçlüyse, iyileşmeniz çok daha hızlı olacaktır. Bazı hastalar iki hafta sonra iş yaşamına geri dönebilmektedir, bazılarının ise iyileşmek için 3-4 hafta dinlenmesi gerekebilir.

Egzersiz hızlanmanızı iyileştirir. Daha önce hiç egzersiz yapmamış kişilerin bile şişkinliği azaltmak, kan pıhtısı riskini düşürmek ve kaslara gerginlik kazandırmak için bir egzersiz programına başlaması gerekir. Ancak rahatlıkla yapabileceğiniz güne kadar zorlu egzersizlerden kaçınmalısınız.

Skarlarınız (ameliyat izleri) ilk 3-6 ay boyunca kötüleşiyormuş gibi görünebilirler, ancak bu normaldir. Skarların düzleşip renklerinin açılması için 9-12 ay gerekebileceğini unutmayın. Hiçbir zaman tam olarak kaybolmasalar da, karındaki skarlar çoğu giysinin altında (hatta mayoların altında) görünmezler.

Yeni görünüşünüz

İster kısmi ister tam olsun, Karın germe (abdominoplasti) karın kasları zayıflamış ya da derisinde aşırı sarkma olan kişilerde mükemmel sonuçlar elde edilmesini sağlar. Çoğu durumda, dengeli diyet ve düzenli egzersizle, ameliyatın olumlu etkileri uzun süre korunur.

Beklentileriniz konusunda gerçekçiyseniz ve kalıcı bir skar ve uzun iyileşme döneminin sonuçları için hazırsanız, abdominoplasti sizin istediğiniz yanıt olabilir.

– Dr. Özge Ergün’ e ait operasyon öncesi ve sonrası fotoğrafları görmek için linkle tıklayın.

Ayrıca Dr. Özge Ergün’ ün karın germe ameliyatı ile ilgili sıkça sorulan sorulara verdiği cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

 

contact us

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN