Kepçe Kulak operasyonu

 

Kepçe kulak operasyonu ile kepçe kulak sorununa karşı kalıcı bir düzelme sağlanır. Kullanılan yöntemin avantajı hiçbir zaman nüks görülmemesidir.

Kepçe kulak sık görülen bir şekil bozukluğumudur?

Kepçe kulak toplumda % 5 oranında görülür.

Kepçe Kulağın nedeni nedir ?

Genetik bir geçiş olduğu düşünülmektedir. Konka hipertrofisi dediğimiz kulak çukurunun derin olduğu ve-veya antiheliks yetmezliği dediğimiz kulak katlantısının gelişmemiş olmasının neden olduğu şekil bozukluğudur.

Kepçe kulak önlenebilir mi?

Doğumla birlikte ilk onbeş gün annelik hormonlarının etkisinde kıkırdaklar çok kolay şekillendirilebilir. Bu dönemde uygun baskılı bandajlar ile kulakdaki bu deformite düzeltilebilmektedir.

Kepçe kulak operasyonuna nasıl karar verilebilir?

Okul çağının başlaması ile çocuk çevresi tarafından kepçe kulak ile ilgili rahatsız edilmeye başlar. Operasyon kararını verirken önemli olan çocuğun kulağından rahatsız olduğunu belirtmesidir.

Kepçe kulak operasyonu en erken hangi yaşta yapılabilir?

Kulak gelişiminin % 85’i 3 yaşında % 93’ü 10 yaşında tamamlanır. Bu nedenle okul öncesi dönemde, çocuk sosyal bir travmaya uğramadan bu işlem gerçekleştirilebilir.

Kepçe Kulak operasyonu nasıl gerçekleştirilir?

Kepçe kulak operasyonu, hiç bir zaman fark edilmeyen bir kesi ile, kulak arkasından yapılarak gerçekleştirilir. Kıkırdak yapılar kalıcı dikişler yardımı ile şekillendirilir. Operasyon 10-12 yaşın altında genel anestezi altında daha büyük yaşlarda lokal anestezi ve sedasyon altında 1 saatte gerçekleştirilen bir işlemdir.

Operasyon sonrası hastayı nasıl bir süreç beklemektedir?

Operasyon sonrası hastalara bir bandaj uygulanır. Genel anestezi almış çocuklar dışında hastalar genelde aynı gün evine gönderilir. Bandaj 5 gün boyunca hiç açılmaz. 5 günün sonunda bandaj açılarak hastaya akşamları özellikle yatarken takması için tenisçi bandı önerilir.

Kepçe Kulak operasyonu sonrası ne gibi riskler vardır?

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi erken dönemde kanama ve enfeksiyon riski vardır. İyileşme sonrası asimetri, düzensizlikler, dikişlerin ele gelmesi gibi problemler nadir de olsa görülebilir.

– Dr. Özge Ergün’ e ait operasyon öncesi ve sonrası fotoğrafları görmek için ilgili link’ e tıklayabilirsiniz:  https://ozgeergun.com.tr/oncesi-sonrasi/

Ayrıca Dr. Özge Ergün’ ün kepçe kulak ameliyatı ile ilgili sıkça sorulan sorulara verdiği cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

 

contact us

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN