FUT Saç Ekimi Nasıl Gerçekleşir

 

FUT Saç Ekimi – Operasyon Günü

Operasyon sabahı duş alın ve günlük şampuanınız ile her zamanki gibi saçınızı yıkayın.

Saçınıza sprey, jöle, veya herhangi bir diğer şekillendirici ürün sürmeyin.

Başınızın üzerinden geçirmek suretiyle giymek zorunda olacağınız kıyafetler yerine rahat günlük kıayefler giyin.

Operasyon günü yoğun kokulu kolonya veya parfüm kullanmamanız tercih edilir.

Operasyon saatinize bağlı olarak hafif bir kahvaltı veya öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Günlük kahve tüketiminizi azaltın.Yüksek miktarda kafein tüketimi kanama ve duyarlılığı artırabilir.

Operasyon gününde , ameliyat odasına değerli eşyalarınızı getirmeyin.

FUT Saç ekimi nasıl gerçekleşir?

Doktorunuz kısaca önceki muayene esnasında alınan notları inceler ve hala var olabilecek herhangi bir sorunuz var ise bunları cevaplandırır.

Fut saç ekimi nasıl gerçekleşeceği doktorunuz son muayene esnasında planlanan operasyon alanını size tekrar tarif edip çizimini yapacaktır.

Son muayene üç aydan daha önce yapıldıysa veya baş bölgenizde fiziki bir değişiklik var ise , doktorunuz mevcut duruma göre yeni bir planlama önerebilir.

Muayene sonrasında Uzm.Plastik Cerrah , tıbbi kayıtlara eklemek için baş ve yüz bölgelerini gösteren fotoğraflarınızı çekecektir. (Hasta gizliliği açısından bu fotoğraflar sizin yazılı izniniz olmadan 3.şahıslar ile paylaşılmaz.)

Operasyon Salonuna geçiş sonrasında öncelikle, sakinleştirici anestezi uygulanır ve konforlu bir medikal koltukta sırtüstü yatmanız gerekecektir.

Baş bölgenizde lokal olarak anestezi uygulamasından sonra anestezinin etki etmesi 10- 15 dakika kadar beklenir.

Anestezi sonrasında , şerit çıkarma işlemi bizzat doktorunuz tarafından yapılacaktır ve daha sonra Trichophytic Dikiş diye adlandırılan özel bir teknikle bölgeyi kapatacaktır.

Siz kanepede sırtüstü oturup TV’de en sevdiğiniz programları izlerken uzman hemşireler greft diseksiyonu (şerit halindeki doku üzerinde bulunan köklerin,foliküler ünite haline getirilmesi) işlemini yapacaklardır.

Bu arada doktorunuz tarafından ; konsültasyon sırasında planlandığı şekilde, yeni köklerin yerleştirilmesi için milimetrik inceliğe sahip yeni kök yuvaları açılır.

Bu süreçler, greft sayısına bağlı olarak, yaklaşık iki -üç saat içinde tamamlanacaktır. Takip eden süreçte , uzman hemşireler doktorunuzun hazırlamış olduğu yeni kök yuvalarına , hazırlamış oldukları foliküler üniteleriyerleştirmeye başlarlar.

Beşinci saat sonunda alıcı ve donör sitenin son kontrolu doktorunuz tarafından yapılır .

Operasyon bitmesini müteakiben doktorunuz sizinle Post-Op bir görüşme yapacaktır.

Bu görüşme esnasında operasyon sonrası talimatlar açıklanacak ve yazılı bir kopyası yanınıza almanız için size verilecektir.

Bu dosyada talimatların yanısıra ihtiyaç durumunda doktorunuza direk olarak ulaşabileceğiniz telefon numarası da mevcut olacaktır.

Dosyanın yanısıra doktorunuz tarafından reçete ile ilaçlarınız da size kullanımları tarif edildikten sonra verilecektir.

Son olarak pansuman yapılan bölgenin üstünü kapatan bir tenisci bantı başınıza takılır ve geniş bir şapka ile tüm alan örtülür.

İyileşme süresi ne kadardır?

Saç Nakli Operasyonu sonrasında bir kaç gece, iki yastık kullanarak başınızı vücut seviyesinin üstünde tutmaya özen göstererek uyumanız gerekir.

Rahat bir uyku için gerekirse uyku ve ağrı için verilen ilaçlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

Saç nakli ameliyatınızı takip eden sabah, kliniğimizde tarafımızdan yapılacak olan saç yıkama işlemi için davetlisiniz.

Bu uygulama esnasında önümüzdeki 9-10 süre ile saçınızı ve başınızı nasıl yıkamanız ve kurulamanız gerektiği uygulamalı olarak anlatılacaktır.

Saç ekim Operasyonunuzu takip eden 10.gün dikişlerinizin alınması için kliniğimize davetlisiniz. Şehir dışında ikamet ediyor iseniz bu işlemi size en yakın poliklinikte gerçekleştirmeniz mümkündür.

Saç Ekimi Operasyonunuzu takip eden iki hafta süresince alkol ve sigara tüketimini minimum seviyede tutmanız ve hatta bırakmanız tavsiye olunur.

10.gün sonrasında makas ile saçlara şekil verdirmeniz mümkündür. Saç traşlarınızda 1 sene boyunca makas kullanımını tercih etmeniz tavsiye edilir.

Altı hafta sonra ihtiyacınız var ise saçınızı boyatabilirsiniz.

İlk altı hafta başınızı güçlü güneş ışığından korumalısınız.

Günlük egzersizlerinize ikinci hafta itibariyle başlayabilirsiniz fakat ağırlık kaldırmanızı gerektiren faaliyetlerden 1 ay kadar uzak durmalısınız.

Hamam sauna gibi tansiyonunuz yükseltebilicek benzer ortamlarda uzun süre kalmamanız gerekir.

 

– Dr. Özge Ergün’ e ait operasyon öncesi ve sonrası fotoğrafları görmek için linkle tıklayın.

 

contact us

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN