Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiğinde altın oran nedir ?

Burun; yüzün ortasında, gerçekten yüzün çehresini çok fazla değiştiren bir organdır. Burun ile ilgili çok çeşitli hesaplamalar vardır. Bu hesaplamalar, bizim klasik kitaplarımızda olan dudak burun açısının belli bir açıda olması ile ilgilidir. Kadın ve erkekte farklılık göstermektedir.

Burun sırtının kadınlarda hafif eğimli olması, erkeklerde düz olması, yine alın burun açısının belli bir oranda olması, … Bunların hepsi estetik olarak veya yüzün harmonisi için uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bizim de ameliyatta yaptığımız budur. Biz bu açıları ve harmoniyi göz önüne alarak burun şekillendirme işlemini gerçekleştirmekteyiz.

Burun estetiği operasyonu öncesinde bir hazırlık gerekir mi ?

Operasyon öncesi eğer soluk alıp verme ile ilgili çok büyük sıkıntıları varsa hastalardan tomografi istenebilmekte ama bu genelde tercih edilmemektedir. Hastalar ile genellikle fiziksel muayene ve operasyon sonrası burnun nasıl olacağı ile ilgili bir simülasyon yaparak hazırlığı tamamlamaktayız.

Burun estetiği ameliyatı için yaş sınırı var mıdır ?

Burun ameliyatlarını genelde 18 yaşın üzerindeki kadın ve erkek hastalara uygulamaktayız.

Burun estetiği ağrılı bir operasyon mudur ?

Burun estetiği operasyonu sırasında, bölgeye yaptığımız lokal anesteziklerden dolayı, operasyon sonrasını hastalar çok rahat geçirmektedirler. Bir gün sonra genelde hastaların söyledikleri ‘çok hafif bir sızlamam oldu’ şeklinde olup, birkaç gün içinde de bu şikayetleri hızlı bir şekilde gitmektedir.

Burun estetiği ameliyatında kapalı ve açık teknik konusuna nasıl karar verilir?

Kapalı ve açık tekniğe genelde hastanın durumuna göre karar vermekteyiz. Bazı hastalarda kapalı teknik çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Fakat çoğu hastada açık teknik kullanmaktayız. Buna bir oran verecek olursak %70 hastada açık teknik, %30 hastada kapalı tekniği tercih etmekteyiz.

Burun estetiği operasyonun süresi ne kadardır ve neye bağlıdır ?

Burun operasyonu süresi, yapılan tekniğe ve burnun zorluk derecesine göre değişmektedir. Ortalama 1 – 2 saat sürmektedir.

Burun estetiği sonrası yüzde morarma olur mu?

Operasyon öncesi hastalara belli ilaçlar önerdiğimizden, genellikle hastalarda bir morluk görmemekteyiz. Tabii hastanın cilt tipi bu konuda çok önemli olmakla beraber; çok açık tenli, çok ince derili hastalarda bazen morarma görülebilmekte ama bu da alçıyı aldığımız 6. ya da 7. günde tamamen ortadan kalkmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası sosyal hayata dönüş süresi nedir ?

Alçının hastanın burnunda muhakkak 6 – 7 gün kalmasını gerekiyor. 6 – 7 gün sonra burun alçısını alıp, özel bir plaster uyguluyoruz. Bu plasterin 3 – 4 gün hastanın burnunda kalması gerekiyor. Toplamda 10 günlük süre normal hayata dönüş için yeterli oluyor.

Tabii bu plasterleri çıkardığımızda hastanın bir miktar ödemi oluyor. Birinci ayın sonunda %80 oranında sonucu görmüş oluyoruz.

Revizyon burun estetiği nedir ?

Normalde, klasik kitaplarda revizyon oranı %5 – %10 arasında değişmektedir. En iyi yapılan uygulamalarda bile bu oran olmakta. Çünkü operasyon öncesinde planlayıp, operasyon sırasında ön göremediğiniz veya cildin davranışı ile ilgili ya da kıkırdağın davranışı ile ilgili öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Bu durumlarda, hastanın veya cerrahın sonuçtan çok memnun olmaması durumlarında revizyon burun estetiği prosedürü gerçekleştirilmektedir. Bu daha çok, olan probleme yönelik olduğu için, deneyimli ellerde çok iyi sonuçları görülebilmektedir.

Burnun estetiği ameliyatı sonrası dönemde burun çökmesi ne anlama gelir ? Nasıl önlenebilir ?

Yeni tekniklerde burun çökmesi artık çok fazla görülmemektedir. Çünkü biz yeni tekniklerde daha çok sutur materyallerini kullanarak kıkırdak yapılarını çok daha iyi bir şekilde sabitliyoruz. Bu sabitleme işlemi gerçekleştirildiği için çok fazla çökme durumu söz konusu olmamakta. Burun düşmesi gibi sıkıntılar nerede ise hiç görülmemekte. Bunlar daha önceleri eski tekniklerle yapılan kapalı rinoplasti uygulamalarında görülen handikaplardı.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ne zaman spor yapılabilir ?

Burun ameliyatı sonrası kardiyoyu hastalara 3. Hafta sonunda öneriyoruz. Topla yapılan sporlarda, yaklaşık 2 ay boyunca hastanın muaf olmasını öneriyoruz. Yine ilk 2 ay boyunca gözlük takmaması gerekmektedir ve bir yere çarpmaması çok çok önemli. İlk 2 aydan sonra normal hayatına dönebilir ve hiçbir şekilde bir koruma ihtiyacı yoktur.

Kıkırdak transferi burun ameliyatlarında ne anlama gelir, hangi durumlarda kullanılır ?

Yeni tekniklerde her zaman bütün hastalara kıkırdak transferleri yapıyoruz. Çünkü yeniden bir şekillendirme yapıyorsunuz ve kıkırdak bizim elimizdeki çok iyi bir malzeme. Bir ev inşa eder gibi, burnun her yapısında kıkırdağı özenli bir şekilde septum dediğimiz yapılardan elde ederek tekrar hazırlayıp, burnun inşasını gerçekleştiriyoruz ve kıkırdak transferini bütün vakalarda gerçekleştiriyoruz.

Burun estetiği ameliyatı sonrası kullanılan yeni teknik tamponlar nelerdir ?

Eski hastaların çok fazla (tamponları çıkarırken çok rahatsız oldum, yapıştı, çok fazla ağrım oldu …vb) şikayetleri vardı. Artık burun operasyonlarında silikon tamponlar kullanıyoruz. Bu silikon tamponlar vücut dokularına yapışmıyor. Bu nedenle çıkarılması çok kolay oluyor. Bir diğer avantajı ise, silikon tamponların içinden hava geçen bir borunun olması. Hasta bu boruyu açık tutabilirse (%90 – %95 hastada bunu gerçekleştiriyoruz) tamponlar olduğu sürece bile burnundan çok rahat bir şekilde nefes alabilmektedir.

Burun ameliyatı sonrası tam sonuç ne zaman görülür ?  Ara sonuçlar hangi dönemlerde elde edilir?

Burun ameliyatlarında 10.  günde plasterleri alıyoruz. Hafif bir ödem ve şişlik olmakta ve hasta bu konuda uyarılmakta. Bazı hastalara masaj öneriyoruz bazılarına hiç önermiyoruz. Bu yapılan tekniğe ve işleme göre değişmektedir. 1. ayın sonunda sonucun yaklaşık %80 ini görürüz. Gerçek sonucu görmemiz de 1 yılı bulmaktadır, 1 yılın sonunda hasta için nihai sonucunuz budur diyebiliriz.

Burun ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların istanbul’ da kalma süresi nedir ?

Hastaların en az 6 – 7 gün boyunca burada kalmalarını öneriyoruz. 6 – 7 günden sonra plaster uyguluyoruz bu plasteri hasta isterse kalıp burada çıkarttırabilir veya evinde çıkartabilir. Daha sonraki süreçte, uzun dönem takiplerinde bu hastaların fotoğraflarını alarak belirli önerilerde bulunuyoruz.

Vaser Liposuction Sıkça Sorulan Sorular

Vaser Liposuction Nedir ?

Vaser Liposuction uygulaması ultrasonik liposuction’ dır. Normal klasik liposuction’ dan biraz daha farklı bir yöntemdir. Bu işlem öncesinde operasyon bölgesine bir sıvı uyguluyoruz ve o sıvıyı verdikten sonra ultrasonik Liposuctionla yağları parçalama işlemi (emülsifikasyon) işlemi gerçekleştiriliyor. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra klasik Liposuction da olduğu gibi o bölgedeki emülsifiye ettiğimiz yağ hücrelerini uygun bir şekilde alıyoruz.

Bu yöntemin avantajı ısıtarak yağ hücrelerini parçaladığı için daha homojen bir sonuç elde edilebilmesidir. Bunun dışında o bölgedeki cilde ısı enerjisi yaydığımız için ciltte oluşan fibrozis etkisi ciltte çok daha fazla bir sıkılaşmaya neden olmakta ve homojen bir sonuç alınmakta.

Vaser liposuction’ un diğer ameliyatlara göre en büyük avantajı nedir ?

Vaser liposuction yağları parçalayarak vücuttan atıyor. Bunun dışında o bölgeye belirgin bir ısı artışı sağlıyor ciltte sıkılaşma ve yağ dokusunda homojen bir dağılım ortaya çıkıyor ve buna bağlı olarak homojen bir şekilde yağ dokusu alınıyor. Bu da normal liposuction operasyonun en fazla görülen komplikasyonu olan dalgalanmanın çok daha az görülmesine neden oluyor.

Vaser liposuction ameliyatı kaç saat sürer ?

Vaser liposuction ve klasik liposuction arasında süre olarak çok büyük fark yok. Ameliyat yaklaşık olarak aynı sürelerde gerçekleşmekte. Süre vücut bölgesine göre, yapılan bölgeye göre değişmekle birlikte yarım saat ile bir buçuk iki saat arasında bütün işlem gerçekleştirilmektedir.

Vaser liposuction’ da tek seferde alınacak yağ miktarı belirlenebiliyor mu ?

Bu durum kişiden kişiye her kişinin vücut ağırlığına bağlı olarak değişmekte. Öncelikle liposuction bir kilo verme operasyonu değildir ama zaman zaman kilo veremeyen hastalarda bu işlemi uygulamaktayım.

Vücut ağırlığının yüzde onu bizim için sınır değerdir. Bugüne kadar 13 15 litre kadar aldığımız hastalarımız oldu ama bunu çok fazla tercih etmiyorum. Çok kilolu hastalarda üst limitlerimiz bu kadar ama genelde maksimum 6 – 8 kilolarda kalmaya çalışıyorum.

İdeal bir vaser liposuction hastasını tanımlamada kriterler nedir ?

Kadınlarda ostrojene bağlı olarak cilt kalitesi biraz düşük olduğu için kadınlarda daha fazla tercih ediyorum.  Özellikle 30 50 yaş arasındaki tüm hastalarda Vaser liposuction yine ilk tercihim, yine cilt sıkılaştırması çok istediğimiz için sırt bölgesinde, jinekomasti bölgesinde, bacak bölgesinde özellikle Vaser Liposuction çok tercih etmekteyim.

Vaser liposuction ameliyatı sonrası hastayı neler bekliyor ?

Ameliyat sonrası süreç kişiden kişiye değişmekte. Bunu bütün hastalarıma söylüyorum hastalarımla operasyon sonrasında da konuşmalarımızda aynı şeyler geçerli oluyor. Kiminin ağrı eşiği çok yüksek oluyor ve bu hastalarda birinci ya da ikinci günden sonra normal hayata dönenler oluyor. Kimisi için maksimum süre beş gün oluyor bu beş günün sonunda hasta normal hayatına dönüyor. Tabii yapılması gereken bazı şeyler var.

İşlem sonrasında hasta operasyon salonundan bir korse ile çıkıyor bu korseyi üç hafta boyunca kullanmak zorunda sadece Liposuction yaptığımız hastalarda üçüncü günde hastaya duş almasını öneriyoruz. Üçüncü gününden itibaren hasta duş almaya sandart olarak başlıyor. Kombine bir tedavi uygulandıysa hastanın vücudunda başka bölümde bir ameliyat yapıldı ve bir kesi varsa bu süreci beş güne kadar uzatıyorum.

Vaser liposuction ameliyatı sonrası vücutta yara izi kalma ihtimali var mı?

Liposuction’ da kullandığımız giriş yerleri çok küçük yaklaşık 2 – 3 milimetre kalınlığındaki delikler, bu deliklere operasyon sonrasında birer dikiş yerleştiriyoruz ve bu dişler kendiliğinden daha sonra vücut tarafından atılıyorlar. Bu izler ilk iki ayda biraz belirgin olmakla beraber altı – sekiz ay sonra neredeyse hiç belli bile olmuyor.

Liposuction sonrası tekrar yağlanma ihtimali varmı ?

Kadınlarda ve erkeklerde yağ depolanması belli bölgelerde olmakta. Örnek verecek olursak erkeklerde simit bölgesi dediğimiz bel çevresinde yağlanma olmakta ve jinekomasti bölgesinde (meme bölgesinde) olmakta ve Liposuction yapıldığında bu bölgelerden daha çok beyaz yağ hücreleri dediğimiz hücreleri almaktayız ve yağ depolanan bölgelerde bir miktar azalma olmakta

Hasta operasyon öncesi kilonun 5 – 6 kilo daha fazlasını almadığı sürece aynı bölgelerde göllenme belirgin olarak az olacaktır. Ama hasta 5 – 6 kilodan fazla bir kilo alırsa tekrar aynı bölgelerde yine göllenme oluşmaya başlar. Bu nedenle hastanın Liposuction sonraki süreçte yıllar içinde dikkatli olması, yeni hayatına özen göstermesi ve diyet yapması gerekiyor.

Vaser liposuction sonucu ne zaman elde edilir ?

Vaser liposuction sonuçlarını 3 ile 6 ay arasında görmekteyiz. Özellikle ilk bir ayda hastanın ödem şişme morluk gibi şikayetleri belirgin bir şekilde geçmekte ve %70 – %80 sonucu görmekteyiz. Gerçek sonucu görmemiz 3 ile 6 ay arasında gerçekleşmektedir.

Vaser liposuction ameliyatı sonrası fiziksel ve sosyal iyleşme süresi nedir ?

Fiziksel iyleşmeyi normal hayata dönüş olarak adlandırırsak  5 – 7 gün içinde hasta normal hayatına dönebilir. Ufak tefek ağrı sızı belli bölgelerde olabilir ama bu kişiden kişiye değişmektedir. Bir çok  hasta bir hafta içinde ve ya on gün içinde iş hayatına geri dönebilmekde. Tabii 3 hafta boyunca bir korse kullanması gerekiyor akşamları duşunu alıp tekrar korsesini giyerek bu süreci de tamamlayabilmektedir.

Günümüzde bayan hastalardan liposuction ile alınan yağların farklı bölgelerde kullanılması mümkünmü dür ?

Liposuction’ da yağ enjeksiyonları çok yeni bir uygulama. Eskiden çok daha düşük miktarlarda özellikle yüz bölgesi ile yağ enjeksiyonları başladı. Daha sonra meme, popo ve bacak bölgesinede yağ enjeksiyonları yapılmaya başlandı. Tabii zaman içerisinde yağların yaşayabilirliliği arttırılarak bu miktarlar çoğaltıldı. Şu an yüz bölgesi, meme bölgesi ve popo bölgesine yağ enjeksiyonlarını çok sık gerçekleştirmekteyiz. Bu hem vücut şekillendirme olmakta ayrıca poposu düşük hastaların poposunun kaldırılmasını sağlamak gibi bir çok yönden avantaj sağlamakta.

Vaser liposuction sonrası erkeklerde Six Pack

Six pack prosedürü normal liposuction’ a göre biraz daha teknik olarak uygulaması uzun süren bir işlem. Çünkü kasları şekillendirip tekrar oluşturmak daha fazla uğraş gerektirmekte. Bunu yaparken muhakkak Vaser liposuction kullanmak gerekmekte.

Bunun nedeni ise Vaser ultrasonik liposuction cilde zarar vermemekte. Bu nedenle cilt altında mümkün olduğu kadar cilde yaklaşabiliyoruz, cilde yaklaştığımız ve zarar vermediğimiz için cilt ve cilt altındaki dokuda mümkün olduğu kadar bir incelik sağlıyoruz. Belli bölgeleri inceltip kasların olduğu lokasyonlarda yağ dokularını bırakıp şekillendirerek Six pack prosedürünü gerçekleştiriyoruz.

Vaser liposuction ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların istanbulda kalma süresi nedir ?

Hasta sadece Liposuction olacaksa 5 – 6 gün yeterli, kombine ameliyatlar yapılacaksa beraberinde bu sürenin 7 – 10 güne çıkmasını bekliyoruz.

Popo Büyütme Sıkça Sorulan Sorular

Yağ ile popo büyütme operasyonundan bahseder misiniz ?

Yağ ile popo kaldırma operasyonu ve ya Brazilian Butt Lift (BBL) dediğimiz prosedür son zamanlarda çok sık olarak uygulanmaktadır. Popo bölgesinin şekillendirilmesinde implant uygulamalarının yanında yağ enjeksiyon’ larıda yapılmaktadır.

Yağ enjeksiyonunda aslında bir taşla iki kuş vurmaktayız. Liposuction yaparak bel bölgesinde karın bölgesindeki yağlardan hasta kurtulmakta ve bu yağları daha sonra popo bölgesinde enjekte ederek popo bölgesinin şekillendirilmesi sağlanmaktadır.

Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme operasyonun da maksimum kaç cc yağ uygulanabilir ?

Alınan yağa bağlı olarak değişmekle birlikte her iki tarafa yaklaşık olarak 1000 cc. kadar yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir. Bu uygulamanın sadece şu handikap’ ı vardır. Uygulanan yağların % 40 veya 50 si 2-3  ay içinde vücut tarafından emilmekte ve %40-50 si kalmaktadır. Bu nedenle overcorrection dediğimiz uygulama ile biraz daha fazla yağ enjeksiyonunu o bölgeye yapılması sonuç açısından daha faydalı olmaktadır.

Popo büyütme operasyonu herkese yapılabilir mi?

Bu operasyon yağ dokusu yeterli olan hastalarda popo şekillendirme için uygun bir şekilde yapılabilir.

Popo büyütme operasyonunda yağ hangi bölgeye nasıl enjekte edilir ?

Alınan yağlar hazırlandıktan sonra genelde popo bölgesinin üst kısmına bir lifting etkisi (bir kaldırma etkisi) yapması için yerleştirilir ve genelde cilt altı dokuları tercih edilir.

Popo dikleştirme dışında poponun yanlara doğru büyütülmesi talep görmekte midir ?

Hastaların genelde isteği yuvarlak bir şekil olması daha feminal daha yuvarlak bir popo şeklini almasıdır. Bunu yaratabilmek için de hem poponun üst bölümlerine hem de yan bölgelerine belirli bir miktarda yağ enjeksiyonu yapılmalıdır.

Popo büyütme operasyonu iyileşme süreci nasıldır ?

Hastaların standart liposuction’ da olduğu gibi bir korse kullanması gerekiyor. Özellikle yağ enjeksiyonu yaptığımız yerleri açıkta bırakan bir korsenin kullanılması daha faydalı olmaktadır. İyileşme sürece yaklaşık 7 – 10 gün sürmekte. 7 – 10 günden sonra hasta normal hayatına devam etmektedir. Fakat sonucu görmemiz yaklaşık 3 – 6 ayı bulmaktadır.

Popo büyütme ameliyatı sonrası hastanın oturma, kalkma, eğilme…vb. durumlar için bir kısıtlaması var mıdır ?

İlk 7 gün boyunca hastanın poposunun üzerine oturmasını istemiyoruz. Bu nedenle üretilmiş özel yastıkları kullanıyoruz. Hastanın bu yastıkların üzerine özellikle uyluk bölgesinin arkasını yastığa oturtacak şekilde üzerinde oturması sağlanıyor. Genelde ilk 7 -10 gün hastanın yüzü koyun yatmasını öneriyoruz.

Popo büyütme operasyonu cinsel perhiz süresi ne kadardır ?

Yaklaşık 15 gün boyunca hastaların cinsel ilişkiye girmemesi daha iyi iyileşme için gerekli bir durum.

Popo büyütme operasyonun da yağ enjeksiyonu yanı sıra bölgesel lifting yapılmasını gerektiren durumlar var mıdır ?

Eğer lifting yapılacaksa yağ enjeksiyonu çok fazla tercih etmiyoruz. Lifting yapacağımız prosedürlerde cilt dokusunu çıkararak belli kasların yerlerini değiştiriyoruz ve bu şekilde yine lifting etkisi yaratabiliyoruz. Fakat hem lifting hem de yağ enjeksiyonun bir arada uygulanması biraz riskli bir durum olduğu için çok fazla tercih etmiyoruz.

Popo büyütme ile karın germe ameliyatının bir arada yapılması mümkün müdür ?

Hasta çok motive ise yapılabilir ama genelde önermiyoruz. Çünkü karın germe operasyonunda hastanın sırt üstü yatması ve özel pozisyonda yatması gerekmekte. Popoya yağ enjeksiyonu prosedürlerinde hastanın yüzü koyun yatması önerilmekte .

İki prosedür bir arada yapıldığında hasta sırt üstü yatmak zorunda ve bu nedenle yağların istenilmeyen şekillerde o bölgede yaşaması söz konusu olup daha sonraki dönemde şekilde biraz sıkıntılar yaşayabiliriz.

İlerleyen yıllarda hacmin büyütülmesi için tekrar popo büyütme operasyonu yapılması mümkün müdür ?

Tabi ki çok sık olarak bu işlem gerçekleştirilmekte. Yağ enjeksiyonu yapıldıktan sonra 1 -2 – 3 yıl sonra da ikinci üçüncü dördüncü seanslar yapılabilir. Bunun hastanın sağlığı açısından hiç bir sakıncası yoktur. Fakat yağ enjeksiyonlarında özellikle belli riskler (enboli riskine en aza indirmek için) açısından hastaya çeşitli kan sulandırıcı uygulamalar yapmakta fayda var.

Popo büyütme ameliyatı sonrası tüm enjekte edilen yağların erimesi söz konusu olabilir mi?

Böyle bir şey söz konusu değil. Yağ dokusu hastanın kendi dokusunu kullandığımız için o bölgede zaman içersinde bir “vaskülarizasyon” damarlanma olup uygulanan yağların yaklaşık %50 si o bölgede kalmaktadır.

Popo büyütme ameliyatı için yeterli yağ dokusu olmayan hastalarda ne tür uygulamalar öneriyorsunuz ?

Yeterli yağ dokusu yoksa popo protezlerini önerebiliyoruz. Bu iş için özel olarak üretilmiş protezleri gluteal sulcus dediğimiz bölgeden yaklaşık 4 – 5 cm.’ lik bir kesi yaparak kas arasındaki oluşturduğumuz boşluklara yerleştiriyoruz ve yağ dokusunun yerine bu uygulama gerçekleştirilebiliyor.

Popo büyütme ameliyatı sonrasında kalıcı yara izi oluşuyor mu ?

Yağ enjeksiyonu sonrası iz olmamakta yaklaşık 1 – 2 mm.’ lik kesiler (insizyonlar ) yaptığımız için bu izler hemen kaybolmakta. Popo protezinde de gluteal sulcus’ da olan iz gizlediğimiz için çok çok az görülmektedir.

Popo büyütme ameliyatı yağ enjeksiyonu sırasında ne tür kanüller kullanılır ?

Yağ enjeksiyonunda kullanılan kanüller büyük kanüller olmalıdır. Yapılan araştırmalarda küçük kanüllerin damarları zedeleme olasılığı ve ya damar içine girme olasılığının daha fazla olduğu ve bu nedenle büyük kanüllerin kullanılması gerektiği, yaklaşık 3,5 – 4 mm. kalınlığındaki kanüllerin kullanılmasının uygun olduğu son çalışmalarda gösterilmiştir.

Popo büyütme ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların İstanbul’ da kalma süresi nedir ?

Popo protezi için bu süre 7 – 10 gün arasında değişmektedir. Yağ enjeksiyonların da 5 – 7 gün arasında İstanbul’ da kalınması yeterli olmaktadır.

Meme Büyütme Sıkça Sorulan Sorular

Meme büyütme ameliyatı nedir ve nasıl yapılır ?

Meme büyütme işlemi genelde implant ile yaptığımız bir uygulamadır, tabi yağ enjeksiyonları da denenebilmekte fakat biz genel olarak implantlı prosedürleri tercih etmekteyiz. İmplant olarak kullandığımız materyaller FDA (Food and Drug Administration) onayı olan materyallerdir ve bu nedenle ömür boyunca vücutta kalabilmektedirler.

Meme büyütme ameliyatında yaş sınırlaması varmıdır ?

Meme büyütme ameliyatları her yaş grubundaki hastaya yapılabilmekte. Tabii hastanın reşit olması gerekiyor 18 yaşın üstündeki bütün kadın hastalara bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası normal yaşama dönüş süresi nedir ?

Ameliyat sonrası hastalar 3 ile 5 gün içinde normal hayatlarına geri dönmektedirler. Yalnız 15 gün boyunca ağır şeyler kaldırmamalarını önermekteyiz.  Hastanın 3 hafta boyunca alttan meme dokusunu destekleyen lastikli spor sütyenlerini kullanmasını öneriyorum. 3 hafta sonra hasta tam anlamı ile normal hayatına geri dönebilmekte.

Meme büyütme ameliyatı sonrası hamilelik, doğum ve emzirme süreçlerinde sorun yaşanır mı ?

Bu konu ile ilgili yapılan bir çok çalışma var. Tüm kullandığımız implantlar FDA (Food and Drug Administration) onayı olan implantlardır. Yapılan bir çok deneyde bu implantların vücut tarafından hiçbir şekilde risk taşımadığı görülmüştür. Bu nedenle hamilelikte ve emzirme döneminde bütün insanlara bu işlem uygulanabilmektedir hiçbir şekilde bir sorun olmamaktadır.

Meme büyütme ameliyatı esnasında kesi nereden yapılmalıdır ?

Bununla ilgili kitaplarda yazılan dört giriş yeri vardır. Bunlar arasında transaksiller dediğimiz Periareolar, Inframamarian dediğimiz uygulamalar vardır. Pratikte daha çok Inframamarian dediğimiz meme altındaki oluktan ve Periareolar dediğimiz meme başındaki yarım ay şeklinde bir kesiyle meme dokusunun altına iniyoruz. Kişiden kişiye değişmekle birlikte yüzde %70 – %80 oranında kas altına yüzde %20 – %30 oranında da kas üstüne subfasiyal plana meme protezi uygulamasını gerçekleştiriyoruz.

Meme büyütme ameliyatında kas altı ve kas üstü yerleştirme arasındaki fark hangi durumlarda geçerlidir ?

Öncelikle hastanın muayenesinin yapılması gerekiyor. Eğer hastanın meme pitozu dediğimiz yani meme dokusunun çok fazla aşağı inmesi riski varsa genelde kas üstüne tercih etmekteyim. Eğer meme dokusu az, çok ince bir meme dokusu varsa (kalınlığı yaklaşık 2 santimetrenin altında) protezin meme dokusu altında hissedilebilme riski olduğu bu durumlarda muhakkak ve muhakkak kas altına yerleştiriyorum. Bu çok fazla teknik ayrıntısı olan bir konu, bir hastada kas altı diğer hastada kas üstü  yapacağız diye bir şey söz konusu değil. Hastanın durumuna göre bu endikasyonu koyup ona göre ameliyat planını gerçekleştirmekteyim.

Meme büyütme ameliyatı sonrası görünür bir iz kalırmı?

Tüm cerrahi işlemlerin sonucunda bir iz kalmaktadır. Plastik cerrahideki ilk öğretilen şeylerden biri izi  gizlemektir. Meme büyütme ameliyatında izi aerola dediğimiz meme başındaki kahverengi dokunun alt kısmına ve ya meme oluğuna gizliyorum. Bu şekilde gizlenmiş bir iz oluyor, bu  iz  zaman içinde açılarak belli bir oranda inceliyor ve belli belirsiz hale geliyor fakat muhakkak ve muhakkak çok dikkatli baktığınızda bu iz görülebilmektedir.

Meme protezinin biçimi, ölçümü ve lokasyonuna nasıl karar verilir ?

Hastanın istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kimi hasta daha büyük bir meme protezi tercih edebiliyor, kimi hasta ise daha küçük bir meme protezi tercih edebiliyor. Bunun dışında eğer meme dokusu çok çok azsa anotomik meme protezleri tercih ediyorum fakat meme dokusu fazla olan hastalarda round dediğimiz yuvarlak yüksek profilli meme protezlerini tercih etmekteyim. Bu protezlerin sonuçları da en az anotomik protez kadar iyi olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı yaptıran hastaların ne kadar süre ile meme kontrolü yaptırmalarını tavsiye edersiniz ?

Özellikle normal popülasyonunda 40 yaşından sonra bütün hastalara mamografilerini yılda bir defa tekrarlamalarını öneriyoruz. Meme implantı yapılan hastalarda mamografi artık tercih dışı kalıyor. Çünkü mamografi işlemi implantlı hastalarda bir kontrendikasyon yaratıyor. Bu hastalarda 40 yaşından sonra mamografi yerine MRI (Magnetic Resonance Imaging)  öneriyoruz.

Bunun dışında hastaların ultrasonları yaptırmalarında bir sakınca yok. 40 yaşından sonra söylediğim gibi her yıl 1 defa meme MRI’ ı çektirmek de fayda var. Belli yaşın üstündeki daha önce meme kanseri hikayesi olan hastalarda tüm meme operasyonlarından önce ultrason ve mamografi tetkiklerini görmek istiyorum.

Meme protezinin belirli bir süreden sonra değiştirilmesine gerek varmıdır ?

Eskiden uygulanan protezlerin 10 yıllık süresi vardı. Şu anda bir kaç tane marka (Mentor ve Allergan) meme protezleri kullanmaktayım. Bu protezlerde firmalar bunlara ömür boyunca garanti vermekte. Bu nedenle hastanın ömür boyunca vücudunda kalmasında bir sakınca yok.

Tabii zaman içinde doğumlara bağlı olarak, yer çekimi etkisiyle memede bir deformasyon oluyor ve öncesinde meme protezi uyguladığınız bir hastaya daha sonrasında yıllar sonra bir dikleştirme işlemi yapmanız gerebiliyor. Bu durumlarda protezin değiştirilmesi çok daha sağlıklı olmak da.

Meme implantlarının kanser yaptığı söylentilerinde gerçeklik payı varmı?

Bu konu ile ilgili yapılan birçok çalışma var belli protezler de böyle bir risk olduğu söyleniyor. Fakat şu anda kesinleşmiş %100 evet meme protezleri kansere neden oluyor diye bir şey söylememiz mümkün değil. Fakat şu anda ilişkilendirilen durumlar var.

Meme büyütme ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların istanbul’ da kalma süresi nedir ?

Meme protezi için bu süre yaklaşık olarak  5 -7 gün arasında değişmektedir.

Meme Küçültme Sıkça Sorulan Sorular

Meme implant ve dikleştirme operasyonları hangi durumlarda yapılır ?

Bazı hastalarda meme dokusu çok yetersiz kalabilmektedir. Defalarca kez süt vermeye bağlı olarak. Gland ve yağ dokusu azalmış hastalarda ve meme ucunun çok sarktığı durumlarda dikleştirme işleminde muhakkak silikon protez prosedürünü eklememiz gerekmektedir. Bu nedenle bazı durumlarda meme protezini dikleştirme prosedürüne ekleyerek meme’ de belli bir volüm elde etmeye çalışmaktayız.

Meme küçültme ameliyatında kaç teknik uygulanmakta dır ?

Bu konuyla ilgili tanımlanmış yüzlerce teknik bulunmakta fakat oluşan iz (skar) açısından oluşan 3 – 4 teknikten bahsedebiliriz. Bunlar; periareolar dediğimiz meme çevresinde olan bir iz, anahtar deliği veya lolipop skar denen sadece meme çevresi ve altında bir dik iz olan yöntem, birde ters T dediğimiz ankor veya çapa tekniği dediğimiz bir yöntemle de meme dikleştirme meme küçültme operasyonları gerçekleştirilebilir.

Meme küçültme ameliyatı için en düşük yaş kaçtır ?

18 yaşının üstündeki her kadına meme küçültme operasyonu yapılabilir. Fakat genelde doğum yapmış hafif kilo almış kişiler de bu tür rahatsızlıklar daha fazla görülmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası nihai sonuç ne zaman elde edilir ?

Yaklaşık olarak meme operasyonlarından sonra 3 – 6 ay arasında sonucu görmekteyiz. Hastanın operasyon sonrasın da 3 hafta boyunca sporcu sütyeni takmasını öneriyoruz ve 3 – 6 ay içerisinde de gerçek sonucu görüyoruz.

Doğum öncesi meme küçültme operasyonu yaptırmak doğru bir tercih midir ?

Genelde meme küçültme operasyonlarını hastaların sırt ağrılarının, bel ağrılarının olması durumunda gerçekleştiriyoruz. Eğer meme başı çok fazla sarkık değilse belli bir uzaklıkta ise yani meme başına olan uzaklık yaklaşık 20-25 cm civarında ise hasta hiç korkmadan, süt vermeyi etkilemeden, bu işlemi gerçekleştirebilirler. Fakat 28 – 29 cm den sonra bu mesafenin uzaması durumunda meme başının iyice aşağıya sarkması durumunda ileriki yaşlarında süt vermede meme dokusunda etkilenmeler olabilir.

Meme küçültme ve meme dikleştirme operasyonu arasındaki fark ve ya birliktelik nasıldır ?

Meme dikleştirme, mastopeksi operasyonu ve ya meme küçültme prosedürü biraz farklılıklar göstermektedir. Teknikler aynıdır oluşacak kesiler çok benzemektedir.

Mastopeksi prosedürü sadece meme dokusunun çıkarılmadan dikleştirilmesi ile yapılan yöntemdir.

Meme redüksiyonu bir miktar meme dokusunun çıkarılarak, meme dokusunun şekillendirilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir.

Meme küçültme operasyonunun ameliyat süresi ne kadar dır ?

Meme dikleştirme operasyonları yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyon sonrası hastanın bir akşam hastanede kalması uygun olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların İstanbul’ da kalma süresi nedir ?

Meme küçültme ameliyatı için hastanın 5-7 gün arasında İstanbul’ da kalması yeterli olmaktadır.

Karın Germe Sıkça Sorulan Sorular

Karın germe ameliyatı nedir ?

Karın germe operasyonu, doğum sonrasında veya çok fazla kilo kaybı olmuş kişilerde, özellikle karın bölgesinde fazla derinin olduğu hastalarda tercih ettiğimiz bir uygulamadır. Karın germe ameliyatının esas özelliği; göbek deliğinin değiştirilmesi ve göbek altındaki cilt dokusunun çıkarılması işlemidir.

Bu yapılırken genelde hastalarda diastazis rekti dediğimiz rektus kaslarının birbirinden ayrıldığı durumlar eşlik etmektedir. Bu hastalarda plikasyon prosedürü uyguluyoruz. Diastazis rektinin olduğu yerde rektus kaslarını üst üste bir korse gibi yaklaştırarak yatay düzlemde bir incelme sağlıyoruz ve onun dışında fazlalık olan deriyi atarak dümdüz bir karın derisi elde etmiş oluyoruz.

Karın germe ameliyatı sonrası süreç nasıldır ?

Karın germe ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat süren bir işlemdir. İşlem sonrasında hastalar bir korse ile uyanmaktadır. Ayrıca diren dediğimiz, ameliyat bölgesinde toplanan sıvıyı dışarıya doğru çektiğimiz bir sistemi hastalara uygulamaktayız.

Diren yaklaşık olarak 3 – 4 gün kalmakta, sonrasında hastanın direnlerini  çekmekteyiz. Hasta 4. ya da 5. günde banyo yaparak pansuma gelmektedir. Pansumanı değiştirilir ve bu pansuman değişimlerini 2 günde bir tekrarlamaktayız.

10 günden sonra pansumanlar açılmakta, hasta her gün duşunu almakta ve normal hayata yavaş yavaş dönmektedir. İlk 7 gün hastaların genelde düz pozisyonda yürümemelerini hafif bir şekilde öne doğru eğik bir şekilde yürümelerini öneriyoruz.

Liposuction da uyguladığımız gibi bir korse uyguluyoruz ve bu korseyi de yine 3 hafta boyunca hastanın kullanmasını öneriyoruz. Klasik abdominoplasti’den farklı olarak günümüzde muhakkak ve muhakkak bu prosedüre liposuction eklemekteyiz. Liposuction ile beraber kalan derilerde mümkün olduğu kadar bir incelme elde etmekteyiz.

Karın germe ameliyatı sonrası ağrı ne kadar süre devam ediyor ?

Operasyon sonrası genelde hastaların ağrısı olmamaktadır. Bunun nedeni; hasta uyanmadan önce o bölgeye çok güçlü uzun süre etkili lokal anestezikler uygulanmasıdır. Bunlar yaklaşık olarak 18 – 20 saat etkili oluyor. Ertesi gün yine damar yolundan güçlü ağrı kesiciler vererek bu süreci hastanın atlatmasını sağlıyoruz.

İkinci günden sonra ağrı standart olarak çok daha azalmakta, kişiden kişiye değişmekle birlikte hasta üçüncü ya da dördüncü günden sonra yavaş yavaş normal hayatına dönmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası nihai iyileşme için ne kadar beklemek gerekmektedir ?

İyileşme süreci yaklaşık 2 ve ya 3 haftayı bulmaktadır. Fakat hastanın gerçek sonucunu görmemiz 3 ile 6 ay arasında beklemek geremektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası kalıcı bir iz var mıdır ? Bu izlerin iyileşme süresi ne kadardır ?

Bu ameliyatın liposuction veya diğer ameliyatlarla karşılaştırıldığında en büyük handikapı bir izin olmasıdır. Bu iz daha önce doğum yapmış sezeryan izi olan hastalardan yaklaşık bir 15 santim daha uzun bir izdir, fakat izin özelliği hastanın bunu gizleyebilmesidir. Genellikle bu iz iç çamaşırının içinde kaldığından, çok rahat bir şekilde gizlenebilmektedir. Buradaki amaç; mümkün olduğu kadar izi kısa tutarak hastanın operasyon sonucu memnuniyetini maksimuma çıkartmaktır.

Karın germe ameliyatı için ideal kişilerde olması gereken özellikler nelerdir ?

Öncelikle, çoğunlukla doğum yapmış kadınlarda bu tür şikayetler olmaktadır. Özellikle göbek bölgesinde liposuction ile toparlanamayacak kadar cilt fazlası olan hastalarda karın germe operasyonunu öneriyoruz.

Karın germe ameliyatı geçirecek birinin sağlık, kondisyon durumu ile ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Genelde karın germe yaptığımız hastalar doğum yapmış yaklaşık 35 – 55 – 60 yaş aralığındaki kadın hastalarımız olmaktadır. Bu hastalarda ciddi bir hastalığının olmaması önemli olmakta, tansiyonun regüle olması, diyabeti varsa yine regüle olmasını öneriyoruz. Bunun dışında kan tablosunun bu operasyon için uygun olması gerekiyor. Operasyon sonrası süreçte hastanın pozisyonuna dikkat etmesi ve biraz daha dikkatli olmasını öneriyoruz.

Karın germe ameliyatı sonrasında hastanın karnının tamamen düz olma imkanı var mıdır ?

Bu hastanın önceki durumuna bağlı. Eğer yağ dokusu kalınlığı belli bir kalınlığın altında ise bu bölgede liposuction yaptığımız için gayet düzgün, ideal, hastanın beklentileri ölçüsünde bir karına sahip olması mümkündür.

Karın germe ameliyatında izin uzunluğuna nasıl karar veriliyor ?

Bu iz fazlalık derinin durumuna bağlıdır. Eğer deri fazlalığı yanlara doğru çok taşmamışsa iz mümkün olduğu kadar kısa tutuluyor. Planlamada ki esas amaç mümkün olduğu kadar deri kesi uzunluğunu kısa tutmaktır.

Gastrit slave ameliyatı olan kişilerdeki deri fazlalıklarını gidermek için karın germe ameliyatı yapılabilir mi ?

Karın germe ameliyatlarının bir kısmını bu tür hastalara uyguluyoruz. Tabii eğer gerekliyse, bu tür hastalarda karın germeye ek olarak, belt lift dediğimiz sırt bölgesinden de çepeçevre bir eksizyon yapıyoruz ve bu şekilde fazlalık deriden hastayı kurtarmış oluyoruz.

Belt lift sonrasında hastanın 360 derece fit bir görünüme ulaşması mümkün mü ?

Post Bariatrik Cerrahi dediğimiz işlemlerde çepeçevre olarak cilt fazlalığını aldığımızda, hem sırt bölgesinde hem de karın bölgesinde düz bir görüntü ve ince bir bel yapısı elde edebiliriz.

Jinekomasti Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti sorunu genetik midir yoksa kilo alma ile doğru orantılı mıdır?

Jinekomasti genelde ergenlik dönemindeki erkeklerde çok sık görülen, neredeyse erkeklerin %40 – %50’sinde olan bir rahatsızlıktır. Ergenliğin geçmesiyle beraber genelde gerilemektedir ama bazı kişilerde, özellikle de kilolu olan erkeklerde bu sorun devam etmektedir.

Jinekomasti ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?

Kişide eğer çok fazla cilt fazlalığı yoksa genelde liposuction öneriyoruz. Meme dokusunun (jinokomasti glant dokusunun) liposuction ile alınamadığı şeklinde bir yanlış görüş vardır. Fakat artık vaser liposuction ile çok rahat bir şekilde glant dokusunu da oradan taşıyabilmekteyiz. Bu şekilde, çok aşırı deri fazlalığı yoksa, sadece liposuction ile bir kesi olmadan jinekomasti sorununu çözebilmekteyiz.

Kaç tip jinekomasti ameliyatı vardır ?

Jinekomasti ameliyatını genelde eksizyonel ve sadece liposuction ile gerçekleştirebiliyoruz. Cilt fazlalığı çok aşırı olmayan hastalarda sadece liposuction yeterli olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı süresi nedir?

Jinekomastisi olan hastalar genelde yaz döneminde çok fazla rahatsız olmaktadırlar. Bu nedenle ufak bir ameliyat ile (yaklaşık 30 dakika) hastalar bu sıkıntıdan çok rahat bir şekilde kurtulabilmektedirler.

Jinekomasti sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Standart liposuction operasyon sonrası olduğu gibi hastanın dikkat etmesi gerekiyor. Protein ağırlıklı diyet uygulamasının da faydası var. Hastanın çok fazla kilo almamasını öneriyoruz.

Jinekomasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastanın muhakkak bir korse kullanması gerekiyor. Güreşci mayosu şeklinde bir korse öneriyoruz ve bu korseyi en az 3 hafta boyunca kullanması gerekiyor. Hasta 3. günden sonra, her gün duşunu alıp korsesini tekrar giyiyor.

Jinekomasti ameliyatında hangi anestezi türü kullanılmaktadır ?

Lokal anestezi ve sedasyon dediğimiz uygulama yapılabilir. Operasyon suresi çok kısadır, sadece genel anestezi ile de gerçekleştirilebilir.

Jinekomasti ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların istanbulda kalma süresi nedir ?

Operasyon sonrası dört beş gün süreyle burada kalmaları kontrol açısından yeterli olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası tam sonuç ne zaman görülür ?

Operasyon sonucunu görmemiz, yine liposuction ameliyatında olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da 3 – 6 ayı bulmaktadır. Özellikle operasyon bölgesinde İlk 10 gün belirgin bir ödem olmakta, sonrasında iyileşme sürecinde yavaş yavaş dokular toparlanmaktadır.

Yüz Germe Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatında kaç teknik vardır ?

Yüz germe işlemlerinde bir kaç teknik kullanılmaktadır. Klasik yüz germe ameliyatlarında kulak önündeki ve arkasında bir kesi yapılarak hem yüz bölgesi hem de boyun bölgesinde bir germe işlemi yapılmaktadır.

Bunun dışında (macs lift) dediğimiz kısa izli yüz germe tekniği vardır. Bu tekniğin klasik yüz germe den farkı kulak önündeki kesinin kulak memesi dediğimiz noktada sonlandırılarak kulak arkasına uzatılmamasıdır. Bu yöntemde gıdı bölgesine uygulanacak liposuction’ da belirgin bir serbestleştirme sağlanıp bununla beraber yüz germe deki aynı etkiler elde edilebilir.

Yüz germe operasyonu kaç saat sürer ?

Klasik yüz germe operasyonlarının süresi biraz uzundur. Bu süre yaklaşık 5 – 6 saat kadar sürmektedir. Çünkü klasik yüz germe operasyonunda alt ve üst göz kapağı, yüz germe prosedürü, boyun germe işlemi ve bizim smas dediğimiz yapının kaldırılarak sinirin ortaya konması ve bu fasya yapısının belli bölgelere gerilmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu sinirinde ortaya konulması gerektiği için çok daha dikkatli bir şekilde diseksiyonun yapılması ve bu nedenle ameliyat süresinin uzamasına neden olur. Bu klasik yüz germedir.

Macs lift prosedüründe ise smas dediğimiz tabakanın üstünde kalınarak cildin bu yapıdan ayrılması, smas dediğimiz yapıya dikiş yöntemleri ile bir plikasyon bir büzdürme işlemi gerçekleştirilmesi ve bu şekilde benzer etkilerin gerçekleştirilmesi sağlanır. Klasik yüz germe prosedürü yaklaşık 5 – 6 saat sürmektedir. Fakat (macs lift) dediğimiz kısa izli yüz germe yöntemi yaklaşık 2- 2,5 saat gibi bir sürede bitirilebilmektedir.

Yüz germe operasyonu için ideal yaş aralığı kaçtır ?

Hastadan hastaya değişmektedir fakat 40 – 45 yaşındaki hastalarda özellikle 45 yaşın üstündeki hastalarda bu yöntem kullanılabilmektedir. Kimi hastalarda sarkma, cilt laksitesi, cilt gevşekliği çok daha fazla olmaktadır. Bu hastalarda erken yaşta bu prosedür uygulanabilmekte bazı hastalarda da 55 – 60 yaşından sonra bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Bu ameliyat bizim en üst yaş seviyesindeki hastalarda yaptığımız bir prosedür olduğu için hastanın genel durumunun bu operasyon için uygun olması gerekmektedir. Uzun bir operasyon istemediğimiz için de genelde belli durumlarda (macs lift) dediğimiz kısa izli yüz germe prosedürünü tercih etmekteyiz.

Yüz germe ameliyatlarındaki elde edilebilecek azaltılan yaş hedefi kaçtır ?

Önemli olan yaşlanmanın geriye doğru döndürüle bilmesi . Yaşlanma nasıl olmakta, hücreler sıvı kaybetmekte ve buna bağlı olarak hacimleri azalmakta, kırışıklıklar artmakta, yer çekimi etkisi ile özellikle orta yüzün aşağı doğru inmesi gibi çeşitli handikaplar vardır. Amaç bu etkilerin geri döndürülmesidir. Yer çekimi etkisi dikey yönde bir etki ile yüz yapılarının aşağı doğru inmesine neden olur. Buradaki amacımız bu yapıları eski yerlerine geri getirmektir.

Klasik yüz germede her ne kadar bir gençleştirme işlemi yapılsa da uyguladığımız vektör genelde oblik dediğimiz yönde olmaktadır. Fakat (macs lift) dediğimiz prosedürler de kısa izli yüz germe yönteminde kullandığımız vektörler tamamen dikey vektörlerdir ve bu nedenle yerçekimi etkisinin tam karşıtı yönde bir gençleştirme sağlar. Bunun sonucunda da yüz germe yapıldığı belli olmayan sonuçlar çok rahat bir şekilde elde edilebilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası nihai sonuç ne zaman elde edilir ?

Yüz bölgesi çok hızlı iyileşen bir bölgedir. Operasyon sonrasında yaklaşık 5 – 6 gün içinde bütün pansumanlar açık hale getirilir. Erken iyileşme tamamlanmış olur ama gerçek sonucu görmemiz 2 ile 3 ayı bulmaktadır.

Yüz germe ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların İstanbul’ da kalma süresi nedir ?

Özellikle 5 – 7 gün boyunca hastanın İstanbul da kalmasını öneriyoruz.

Saç Ekimi Sıkça Sorulan Sorular

Fue saç ekimi nedir ?

Saç ekiminde 2 tane yöntem vardır. Fut yöntemi ve Fue yöntemi. Fut yöntemi artık çok fazla kullanılmamakla birlikte, fue yöntemi yani kökleri tek tek alma yöntemi kullanılmaktadır. Bunun için çeşitli büyüklüklerde punçlar kullanılmaktadır.  Günümüzde punç büyüklükleri azaltılmış olmakla birlikte 07 mm. , 08 mm.’ lik punçlar ekstraksiyon için (saç köklerinin çıkarılması) için kullanılmaktadır.

Saç ekimi kalıcı bir operasyonmudur ?

Saç ekimi kalıcı bir operasyondur. Ekilen kökler muhakkak ekilen bölgelerde yaşamasına devam etmektedir. Fakat dökülme süreci her insanda olduğu gibi saç ekimi yaptıran insanda da devam etmektedir. Var olan köklerin kaybedilmesi ilerde yeni bir ekim yapılmayacağı anlamına gelmez.

Saç ekimi muayenesinde doktor nelere dikkat eder ?

Öncelikle saçların kalitesine bakılır, bu uygulama bir büyütücü (proscope) alet ile yapılmaktadır. Bölgedeki saç yoğunluğu, saç kalınlığı, saçların natürü, köklerin içinde kaç tane saç telinin olduğu hepsi değerlendirilir ve kabaca hastaya ne kadar saç telinin, ne kadar saç kökünün ekileceğine (transplante) edileceğine karar verilir.

Saç ekiminde ideal verici alan neresidir ?

Saç ekiminde ideal verici alan her iki kulak arasındaki ense ve ensenin üstündeki hiç bir zaman dökülmeyen alandır. Genelde bu alanı kullanmaktayız. Buradaki kökler genetik olarak dökülmemeye kodlandıkları için ömür boyunca ekilen ( transplante edilen) bölgelerde kalıcılığını sürdürmektedir.

Saç ekiminde ne tür anestezi alternatifleri var ?

Saç ekiminde lokal anestezi uygulanabilir. Yeni çıkan iğnesiz yöntemler uygulanabilir. Bunun dışında lokal anesteziye ayrıca sedasyon eklenerek hastanın operasyon sürecini çok daha rahat bir şekilde geçirmesi sağlanabilir.

Saç ekiminde cm2 ye ortalama kaç kök saç yerleştirilmesi idealdir ?

Bu sayı yapılacak bölgeye göre değişmektedir. Standart olarak karşıdan bakan (yaklaşık 1,5 veya 2 metreden) bir gözün saçlı deriyi kapalı ve örtülü olarak görmesi için santimetre karedeki yoğunluğun 40 kök olması gerekmektedir. Fakat bazı kişilerde bu estetik olarak çok yeterli olmayıp bu sayının 50 veya 55 kök sayısına çıkması istenilmektedir. Ne kadar çok kök kullanılırsa kapatılacak örtülecek alan azalmaktadır. Bu nedenle doğru bir ilizyon yaparak iyi bir teknikle bu işlemin gerçekleştirilmesi en uygun yöntemdir.

Saç ekiminde overharvisting nedir ?

Overharvisting malesef çok fazla olarak yapılmaktadır. Bunun nedeni bir seansta maksimum sayıda greft çıkarma isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu biraz tehlikeli bir durumdur. Çünkü kök alınan bölgede saçlı derinin beslenmesini bozmamak gerekmektedir. Eğer bu şekilde overharvisting yapılırsa çok fazla sayıda kök alınırsa verici alanda da bir çok problemle karşılaşılabilir. Kötü bir donör morbiditesi, alıcı alandaki sıkıntılar hastanın ilerideki dönemde çok daha mutsuz olmasına neden olabilir.

Saç ekiminde ön saç çizgisinin önemi nedir?

Ön saç çizgisinin muhakkak deneyimli ellerde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Benim bunca yıllık tecrübeme dayanarak belirtmek istediğim; her hasta için farklı bir saç çizgisinin dizayn edilmesinin çok önemli olduğudur. Dökülme paternine göre, ihtiyaca göre ve hastanın yüz yapısına göre bir saç çizgisinin dizayn edilmesi çok çok önemli.

Saç ekiminde doğal bir sonuç elde etmenin kriterleri nelerdir ?

Bunun için pek çok kriter vardır. Öncelikle ön saç çizgisinde mümkün olduğu kadar ince tekli köklerin kullanılması, arkaya doğru gittikçe ikili ve üçlü köklerin kullanılması, saç çizgisinin ufak girinti çıkıntıların yapılarak doğal halinin taklit edilmesi ve en önemli şeylerden biride yönlerine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü saç köklerinin her bölgede yönleri farklı olarak çıkmatadır. Bu durum taklit edilerek tamamen doğal bir sonuç elde edilmelidir.

Saç ekimi sonrası sosyal iyileşme süresi nedir?

Operasyon sonrası hastaların 10 – 12 günlük bir sürece ihtiyacı vardır. Bu sürede hastalar saçlarını her gün düzenli olarak tarif edildiği şekilde yıkamaları gerekmektedir. 10 – 12 günün sonunda oluşan kabuklanma tamamen dökülmekte ve hasta normal hayatına yavaş yavaş dönmektedir.  Saç kökü ayda 1 cm. uzamakta, yaklaşık 20 gün içinde ekim bölgeleri ile verici alanın hepsi toparlanmakta ve hasta normal bir görüntüye kavuşmaktadır.

Saç ekimi sonrası nihai sonuç ne zaman elde edilir ?

Saç ekiminde ilk  2,5 – 3 ay hastaların çok fazla beklentilerinin olmaması gerektiğini tüm hastalara ifade ediyoruz. Bu konuda zaman içinde tekrar geri bildirimler yapmak gerekiyor. Saç ekiminden sonraki 2. – 3. aydan sonra transfer edilen kökler çıkmaya başlar. Her ay %10 – %15 i üzerine eklenerek, 6 ayın sonunda % 60, 1 yılın sonunda ancak % 100 sonuca ulaşabilmekteyiz.

Göz Kapağı Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Üst göz kapağı ameliyatı hangi durumlarda gereklidir ?

Üst göz kapağı ameliyatı özellikle göz kapağında cilt fazlalığın olduğu durumlarda gerçekleştirilen bir işlemdir. Kişinin durumuna bağlı olarak 35 40 yaşın üstündeki bütün erkek ve kadınlar da bu işlem gerçekleştirilebilir. İz genelde göz kapağı oluğu denilen bölgeye yerleştirildiği için operasyon sonrasında bir iz olsa bile hiç bir şekilde bu iz görünmez.

Göz kapağı ameliyatlarında alt ve ya üstte yara izi gözükür mü?

İlk bir iki ay hafif bir kızarıklık olması doğaldır. İkinci aydan sonra bu kızarıklık yavaş yavaş geçer. 6 – 8 aydan sonra burada herhangi bir operasyon geçirdiği belli olmaz.

Göz kapağı ameliyatlarında belirli bir yaş limiti var mıdır ?

Herkesin göz yapısı diğerinden farklıdır. 35 – 40 yaşın üstünde her kişide duruma bağlı olarak bu son muayenede belli olur. Muayene ve ya hastanın fotoğrafını görerek bunun sonucuna ve kararına varabiliriz. Bunun sonucuna göre operasyon gerekliliği ortaya çıkar.

Tek başına göz kapağı ameliyatı yapılırsa estetik bir görünüm elde edilebilir mi ?

Üst göz kapağında bu söz konusu değildir. Çünkü üst göz kapağı biraz ayrı bir doku fakat alt göz kapağında özellikle orta yüz bölgesinde bir sarkma varsa 35 – 40 yaşın üzerindeki hastalarda estetik görünüm elde edilebilir. Orta yüz bölgesinde bir sarkma varsa alt göz kapağından girilerek orta yüz yapıları kemiklere sabitlenerek belirgin gençleşme sağlanabilir.

Üst göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme süresi kaç gündür ve nihai sonuç ne zaman elde edilir ?

Hastalarda 5 . gün de bütün pansumanlar açılır, dikişleri alınır ve 5. gün den sonra hasta normal hayatına dönebilir.

Göz kapağı ameliyatı sonuçları kalıcı mıdır ? Sarkma tekrar edebilir mi ?

Göz kapağı çok ince bir deri tabakasından oluşmaktadır. Oluşan ödemler alerjik bünyeli insanlarda, cilt tekrar tekrar genişleyip eski halini aldığı için 7 – 10 yıldan sonra göz kapağının tekrar sarkması durumları gerçekleşebilmektedir.

Göz kapağı ameliyatının göze herhangi bir zarar verme riski var mı ?

Bizim için göz kapağı gözden çok ayrı bir organ. Göz kapağı operasyonlarında göz yapıları ile hiç bir şekilde bir temasımız olmamaktadır. Belli göz kasları tabi ki daha alt yapılar da ortaya çıkmaktadır fakat biz bu yapılara kadar inmeden göz kapağı işlemlerini gerçekleştirdiğimiz için göz küresi ile hiç bir şekilde yakınlığı yoktur.

Kepçe Kulak Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak operasyonları ile ilgili bize bilgi verebilir misiniz ?

Kepçe kulak operasyonu genelde ergenlik döneminde hatta çocukluk döneminde bile gerçekleştirdiğimiz nadir estetik ameliyatlardan biridir. Özellikle okul çağının başlamasıyla birlikte çocuklar bu konuda arkadaşları tarafından çok fazla rencide edilmekte ve çok erken yaşlarda 7 – 8 yaşındaki çocuklar bile bu şikayetlerini ebeveynlerine söyleyip ebeveynleri ile birlikte gelmektedirler.

Az bilinen bir gerçek olmakla birlikte kepçe kulak ameliyatı 7 – 8 yaşından itibaren kişilere yapılabilmektedir. Tabi bu konuda öncelikle çocuğun’ da rızasının alınması gerekmekte. Basit bir uygulama ile ergenlik döneminde ve ileriki yaşlarda lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu ameliyatı çocuk yaş grubunda genel anestezi altında gerçekleştiriyoruz.

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürmektedir ?

Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Yarım saat bir kulak yarım saat diğer kulak toplam 1 saat sonunda bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası yapılması gerekenler neler dir ?

Operasyon sonrası hasta bir bandajla operasyon salonundan ayrılmaktadır. Bandajın bir alçı gibi olduğunu düşünün ve bu bandaj en az 5 gün o bölgede kalması gerekiyor ki kıkırdakların şekillerinde bir bozukluk olmasın.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ağrı seviyesi yüksek midir ?

Kepçe kulak hastayı çok zorlayan bir işlem değil. Hastalarda lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra ağızdan alınan bir tabletle çok rahat bir şekilde ağrı kontrolü sağlanmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası sosyal hayata dönüş süresi nedir ?

5-6 gün boyunca bir bandajın kalmasını öneriyoruz. 5-6 günden sonra bandajı çıkarıyoruz ve bandaj çıkarıldıktan sonra normal hayatına dönebilir. Sadece uyurken hasta yatarken kulağın kıvrılmaması için kıkırdakların tekrar deforme olmaması için hastaya bir tenisçi bandı veriyoruz. Bu tenisçi bandını hastaların özellikle yatarken 1 ay boyunca kullanmalarını öneriyoruz.

Kepçe kulak ameliyatı olan birinin ilerleyen dönemlerde kulaklarının eski haline gelme ihtimali var mıdır ?

Bazı tekniklerde bu olabilmekte ama bizim uyguladığımız tekniklerde böyle bir risk yok çünkü dikişli yöntemler ve şekil verilen yöntemler var. Biz daha çok şekil verilen yöntemleri uyguladığımız için dikişlerin açılması gibi bir handikap bizim uyguladığımız yöntemlerde olmuyor.

Genital Estetik Sıkça Sorulan Sorular

Labioplasti ameliyatı nedir ?

Vajinada “labium minus” denilen dudakların bazen şekil bozuklukları olabilmekte ve  bazen doğumla birlikte bu yapılar deforme olmaktadır. Yapılan operasyonda o bölgenin duyusunu bozmadan eski haline veya ideal estetik boyutlara getirilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bu işlem yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve yarım saat sonunda hasta istenilen görünümü elde etmektedir. Bu operasyonu olan hasta yaklaşık 2 veya 3 haftalık bir cinsel perhiz den sonra normal hayatına dönebilmektedir.

Labioplasti ameliyatında hangi anestezi türü uygulanır ?

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi, sedasyon ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın daha rahat edebilmesi için çok fazla bu tür operasyonları genel anestezi altında yapmıyorum.

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadardır ?

Bu bölgede genelde kendiliğinden emilebilen dikişleri kullanıyoruz ve bu dikişler yaklaşık 2 – 3 hafta içerisinde o bölgede tamamen eriyerek kayboluyor.

Labioplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Ameliyat sonrası hastanın o bölgenin hijyenine çok dikkat etmesi gerekiyor. Özel olarak pansumanın yapılması gerekiyor ve 3 hafta boyunca cinsel perhize uyulması muhakkak gerekiyor.

Vaginal augmentasyon nedir ? Nasıl yapılır ?

Vajinal augmentasyon özellikle vulva bölgesine vajen dudaklarının dış tarafında zaman içinde bir atrofi  oluşabilmektedir. Bu bölgeye özellikle son dönemde yağ enjeksiyonlarını çok fazla tercih etmekteyiz ve bu süreçte daha güzel bir genital bölge amaçlanmaktadır.

Vaginal augmentasyon iyileşme süreci nedir tam sonuç ne zaman elde edilir ?

Vulvaya yağ enjeksiyonlarında iyileşme süresi çok daha kısa sürmekte. Yaklaşık 5 – 10 gün içinde hasta normal hayatına dönebilmekte. Cinsel perhiz açısından 10 – 12 günlük süre yeterli olmakta fakat bütün yağ enjeksiyon’ larında olduğu gibi sonucu görmemiz yaklaşık 2 – 3 ayı bulmaktadır.

Himenoplasti ameliyatı nasıl yapılmakta dır ?

Himenoplasti operasyonu kızlık zarı onarım operasyonudur. Bu operasyondaki amaç bakirelik dönemindeki vajenin görüntüsünü elde etmek dir. Her ne kadar cinsel ilişkide bu bölgedeki yapılar bozulsa da o bölgedeki yapıları tamir ederek vajenin bakirelik dönemindeki görüntüsü tekrar elde edilebilmektedir.

Operasyonda kullanılan dikişlerin hepsi eriyebilen dikişlerdir. Bu dikişler 2 hafta sonunda kendiliğinden o bölgeden uzaklaşmaktadır. 2 -3 hafta sonunda bu işlemin yapıldığı hiç kimse tarafından fark edilemez.

Himenoplasti ameliyatı için yurt dışından gelen hastaların İstanbul’ da kalma süresi nedir ?

İşlem sonrası hasta hijyen’ ine çok dikkat edecek ise 4 – 5 gün İstanbul’ da kalması yeterli olmaktadır.

Vajina daraltma operasyonu nedir ?

Vajen genişlemesi genelde vajinal yol ile doğum yapan kadınlarda çok sık rastlanılan bir problemdir. Bu sıkıntı aynı zamanda doğumlara bağlı olarak mesane denilen idrar torbasının aşağı inmesi ve vajenin genişlemesine neden olur.

Bu durumlarda idrar kaçırma şikayetleri, vajen’ de genişlik gibi hastalarda şikayetler oluşur. Bu hastalarda vajen mukozasının bir kısmı alınarak hem mesane normal yerine itilmiş olur hem de vajen bir miktar daraltılmış olur. Vajen daraltıldığında hasta bu durumun sonucundan memnun olmaktadır.

Vajina daraltma operasyonu sonrası nihai sonuç ne kadar süre sonra elde edilir ?

Nihai sonuç hemen elde edilmekte fakat hastanın özellikle 3 -4  hafta süresince cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir. O bölgede emilebilen dikişler kullanılmakta ve bu dikişler yaklaşık 2 hafta içerisinde ortamdan uzaklaşmaktadır.

Penis büyütme operasyonu nasıl yapılmaktadır ?

Penis büyütme operasyonlarında iki amacımız var; penisin büyüklüğünü arttırmak ve kalınlaştırmak. Penis kalınlaştırma için elimizdeki en iyi seçenek yağ enjeksiyonudur. Çünkü hastanın kendi dokularını kullanıyoruz. Yağ enjeksiyonu belirgin bir şekilde penis çapında kalınlaşma sağlamaktadır.

Penis uzatma işleminde ise özellikle torba bölgesi ile penis arasında bulunan yapının derinleştirilmesi, yine suprapubik bölge dediğimiz penisin ön tarafındaki kıllı bölgedeki yağ dokularının Liposuction ile seviyesinin azaltılması ile bir uzatma sağlanmakta.

İşlem yaklaşık olarak 1 saat sürmekte, genel anestezi altında gerçekleştirmekte, hastaya  bu tür durumlarda Liposuction işlemi de dahil edilip hastanın daha iyi sonuçlar alması sağlanmaktadır.

Hazırladığımız yağı penis bölgesine özel kanüller ile  enjekte etmekteyiz ve bu işlem sonunda özel bir bandaj uygulanmakta 3 – 4  gün hasta bandajla yaşamak da, 3 – 4 gün sonunda tarif ettiğimiz şekilde o bölgeye bir masaj uygulamasını önermekteyiz.

Penis büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ?

Genital bölgenin hijyenine dikkat edilmesi, hastanın o bölgenin pansumanını çok iyi korunması gerekmekte. İşlem sonrası bir hafta içinde hastayı  bir kaçta defa kliniğimize davet edip pansumanlarını yapıyoruz sonrasında hasta kendi bakımlarını gerçekleştirmekte ve o bölgedeki sonucu yaklaşık 2 ay sonunda görmekteyiz. Cinsel ilişki açısından da 2 – 3 haftalık bir cinsel perhize ihtiyaç var.

Botoks - Dolgu Sıkça Sorulan Sorular

Botoks nerelere uygulanır ne kadar süre ile sonuç alınır ?

Botoks herkesin de bildiği gibi Botulinum Toxin A denen bir bakteriden üretilen toksindir.  Sinir kas kavşağında bir parelize oluşturarak işlevini gerçekleştirir. Botoks uygulamaları yüzün belli bölgelerinde uygulanmakla birlikte daha çok üst 1/3 yüz bölgesinde uygulanmaktadır. Frontal dedigimiz alın bölgesi, kaz ayakları, ağız köşeleri genelde uygulamayı yaptığımız bölgelerdir.

Botoks etki süresi prospektüsünde yazdığı gibi 4 ila 6 ay arasında değişmektedir ve bu nedenle 4 – 6 aylık süreçlerde bu işlemi yaptırmak ilerideki dönemlerde oluşabilecek kırışıklıkların en aza indirilmesini sağlayacaktır.

Dermal Filler hangi bölgelere ne amaçla uygulanır ?

Dermal Filler (hyaluronik asit) uygulamaları son dönemde çok popülerdir. Bunun nedeni yüksek teknoloji ürünü bir çok madde üretilmektedir ve kalıcılıkları daha uzun süren, doku ile daha çok uyumlu yeni jenerasyon dolgu maddelerinin günümüzde çok fazla uygulanmasıdır. Dolguyu yüzün bir çok bölgesinde uygulamaktayız. Yukarıdan aşağıya inecek olursak suborbital bölge dedigimiz kaş laterallerine, elmacık kemiklerinin üzerine, nazolabial bölgelere, göz altı bölgesine, dudak bölgesine, çene ucuna uygulamakla birlikte yine burun bölgesinde de çeşitli alanlara Dermal Filler (hyaluronik asit) uygulamaları çok sıklıkla yapmaktayız.

Bunun dışında, akne skarları olan bölgelerde çeşitli ona uygun doldu maddeleri de yine kullanılmaktadır. Kullandığımız standart dolgu maddelerinin etki süresi  12 ay kadar sürmekte, ayrıca hyaluronik asit dışı başka dolgu maddeleri de 2 – 3 yıl boyunca etkinliğini sürdürmektedir. Fakat biz genelde hyaluronik asit kullanıp 12 ay etki süresi olan dolguları tercih ediyoruz. Çok uzun süre etki süresi olan dolguları da çok fazla tercih etmiyoruz.

Göz altı ışık dolgusu nerelere ne amaçla yapılır ?

Göz altı ışık dolgusu çok ince partikül yapısına sahip bir dolgu maddesidir ve bunun dışında içinde çeşitli elementleri barındırmaktadır. Bu elementler özellikle göz altında oluşan morarıklık karartı gibi sıkıntılara da çözüm olabilmektedir.

İLETİŞİM FORMU

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

ADRES

Fulya Teras, Hakkı Yeten Cad. No:11, C1-67 – İstanbul

 

MOBİL + WHATSAPP

SOSYAL MEDYA