saç kaybı

 

Saç kaybı benim ve görünüşüm için ne anlama gelir?

Her kişi kendine özeldir demek ne kadar basmakalıp olsa da bu söylem doğrudur. Fiziki görünüşümüz ailelerimizden aldığımız genetik kodlarla şekillenir, ne düşüneceğimizin ve nasıl davranacağımızın belirleyicisi ise içinde yaşadığımız sosyal ve kültürel çevredir. Tüm bu genetik ve sosyo-kültürel kalıtıma rağmen dünyaya bir kere geliriz; kendine özgü benzersiz bir birey olarak yaşarız.

Birey olmanın en önemli sonucu kendimizi görüş biçimimizdir. Dış görünüşümüz, kendimizi nasıl algıladığımız, başkaları tarafından nasıl algılanmayı umduğumuz ya da çabaladığımız birey olmanın gereğidir. Baş ve yüz bölgesindeki estetik özellikler hayalimdeki ben, aynada gördüğüm ben, ve başkalarının görmesini istediğim ben’i derinden etkiler. Kendimize ve başkalarına güzel görünmek üzere saçlarımıza bakarız, şekil veririz.

Saç kaybı olduğu zaman kendi kişisel görünüşümüzden rahatsız olur, başkaları tarafından algılanma şeklimiz hakkında endişe duyarız. Bu sıkıntı bizi çözüm aramaya ve saç kaybı konusunda uzmanlaşmış bir plastik cerrahtan yardım almaya sevk eder.

Tüm bu endişelere sahip bir birey olarak doktorunuzun karşısında saç kaybı hakkında konuşmak üzere otururken en büyük beklentiniz ana konunun saç dökülmesi değil, aslında saç dökülmesinin fiziksel görünüm üzerindeki etkilerinin anlaşılması olacaktır. Genellikle kişilerin saç ekiminde beklentisi fiziksel algılarının iyileştirilmesi, kişisel tatmin ve başkaları tarafından algılanış biçimlerinde düzelme beklentisidir.

Saç ekimi operasyonundan asıl ne bekliyorum?

Doktorunuzla ortak bir anlayış geliştirdikten sonra saç dökülmesinin sizin tarafınızdan nasıl algılandığını, sizi asıl neyin rahatsız ettiğini kelimelere dökmek faydalı olacaktır. Bu negatif algı genellikle kişisel görünüş üzerindeki rahatsızlıklar, endişeler etrafında toplanır. Örneğin; çekicilik kaybı, olduğundan yaşlı görünmek, kel olmaktan utanmak veya öz güven kaybı.

Tüm sıkıntı ve endişeleriniz anlaşıldıktan sonra birlikte bazı kararlar vermemiz gerekir. Bunlar:

  • Saç ekiminde beklentileriniz
  • Sizin endişelerinizi giderecek en iyi saç tedavisi yaklaşımı
  • En iyi saç ekim yöntemi,
  • Saç ekimi öncesi ve sonrası olası sonuçlar
  • Saç ekimi için gerekli süre
  • Saç ekimi fiyatı

Saç kaybı ile ilgili en büyük endişe kişisel görünüş ile ilgilidir. Hastanın en büyük endişesi saç ekimi sonrası kişisel görünüşü üzerindeki beklentilerinin tam olarak karşılanıp karşılanmayacağıdır. Plastik cerrah olarak çabamız ise hastayı tam olarak anlayıp, doğal görünümlü başarılı bir saç ekimi ile kişisel görünüş ve özgüveninin iyileştirilmesi içindir.

– Dr. Özge Ergün’ e ait operasyon öncesi ve sonrası fotoğrafları görmek için ilgili link’ e tıklayabilirsiniz:  https://ozgeergun.com.tr/oncesi-sonrasi/

Ayrıca Dr. Özge Ergün’ ün saç ekimi ile ilgili sıkça sorulan sorulara verdiği cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

contact us

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN