Meme küçültme

 

Meme Küçültme (mamoplasti) ameliyatı nedir?

Halk arasında Gögüs küçültme ameliyatı olarak da bilinen Meme küçültme ameliyatı vücut ile dengeli bir meme büyüklüğü elde etmek veya aşırı büyük ölçülerde olupta rahatsızlık veren memelerdeki yağ, glandüler doku ve cilt fazlalıkların alınmasıdır.

Aşırı büyük meme ağırlığı aktif bir yaşam devam yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebildiği gibi duygusal rahatsızlık ve özgüven sorunlarına da yol açabilir. Fiziksel rahatsızlık ve ağrı kimi zaman çok yüksek seviyelerde olabilir. Bu sorun birçok kadın için çok önem arzeder ve daha kaliteli bir yaşam tarzı için çözülmesi gereklidir.

Meme küçültme Ameliyatı sayesinde; Fiziksel olarak hantal bir görünümden daha atletik bir görünüme geçmeniz mümkün olacaktır. Kişisel duruşunuz daha sağlamlaştığı gibi özgüveniniz de gözle görülür bir biçimde artar.

Vücudunuzun daha dengeli ve orantılı görünecektir. Muhtemel bel, boyun ve omuz ağrılarınızda ameliyat sonrası dönemde azalma olacaktır. Ameliyat öncesi dönemde gögüslerin altında kalan bölgelerde oluşması muhtemel dermal problemler azalacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı için uygun bir aday mısınız?

Meme küçültme ameliyatı (mamoplasti) tüm diğer estetik cerrahi operasyonlarda olduğu gibi kişisel bir karardır ve başkasının arzularını yerine getirmek için değil, kendi arzularınızı gerçekleştirmek için bu kararı almanız gerekir.

Dr. Özge Ergün tarafından muayene esnasında sizlere sunulacak olan meme küçültme ameliyatlarının öncesi ve sonrası fotoğrafları karar verme sürecinde size yardımcı olacaktır.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı olabilir?

Meme Küçültme Ameliyatı talep eden kişinin gerçekçi beklentilerinin olması esastır.
Aşırı Meme büyüklüğü sebebiyle fiziksel aktivitesi kısıtlananlar.
Memelerinin bulunduğu konum standart hizanın altında olanlar.
Büyük göğüslere sahip olmaktan dolayı sosyal ve psikolojik olarak rahatsızlık hissedenler.
Göğüslerinin ağırlığı nedeniyle , bel,boyun ve omuz ağrısı çekenler.
Memelerinin altında kalan bölgede ileri seviyede cilt tahriş problemi yaşayanlar.
Ağır ve sarkık göğüsleri destekleyen sutyen askıları nedeniyle sırt bölgesinde sıkıntı yaşayanlar.
Gergin cilt ve genişlemiş areolas sahip kişiler.
Menopoz sonrası kilo alan ve buna paralel memeleri büyüyen kişiler.

Muayene (konsultasyon) esnasında beklentileriniz ne olmalıdır?

Birçok hasta Meme Küçültme Ameliyatı (Gögüs Küçültme Ameliyatı) öncesinde prosedür ile ilgili bazı detayları bilmek ister. Bu sebepten ötürü ameliyat öncesinde muhakkak doktorunuz ile birebir görüşmeniz gereklidir. Bu görüşme esnasında;

Meme küçültme ameliyatında kullanılacak insizyon (kesi) teknikleri doktorunuz tarafından size detaylı olarak anlatılacak ve size en uygun olanın seçilmesinde doktorunuz karar verecektir.

Bazı durumlarda fazla yağ doktorunuzun kararına bağlı olarak Liposuction Ameliyatı ile birlikte alınabilir. Meme boyutunu azaltmak için kullanılacak teknik, kişisel arzu, meme kompozisyonu, azalması istenen miktar, bireysel tercihler ​​ve doktorunuzun tavsiyesi ile belirlenecektir. Meme büyüklüğü ve şekli ölçülecek, her iki memedeki areola’nın boyutu ve konumu belirlenecektir.

Meme büyüklüğü ve şekli ölçülecektir.

Cilt kalitesi ve esnekliği ve buna bağlı alınacak deri miktarı belirlenecektir.

Cerrahi bir prosedür olan Meme Küçültme Ameliyatı (mamoplasti) başarısı ve güvenliği doktorunuz ile yapacağınız görüşme esnasında her türlü konuda rahat ve açık olmanıza bağlıdır.

Muayene sırasında size ameliyattan beklentileriniz, sağlık ve yaşam tarzınız hakkında sorular sorulması gerekli olan bir husustur.

 

Aşağıdaki sorular ameliyatınız öncesinde doktorunuz tarafından size sorulacaktır;

Meme küçültme ameliyatını (mamoplasti) neden istiyorsunuz?

Ameliyat sonucundaki beklentileriniz ve arzu ettiğiniz sonuç nedir?

Mevcut tıbbi durumunuz ile ilgili olarak özel bir durumunuz var mı?

Herhangi bir ilaç alerjiniz veya daha önceden geçirdiğiniz bir tedavi bulunmakta mı?

Düzenli olarak kullanmakta olduğunuz herhangi bir vitamin, bitkisel takviye var mı?

Alkol, tütün veya uyuşturucu kullanıyor musunuz?

Daha önceden geçirdiğiniz bir ameliyat var mı? Var ise bununla ilgili rapor ve doktor bilgisini bizimle paylaşır mısınız?

Ailede meme kanseri geçmişi bulunmakta mı? Mamogram veya biyopsi sonuçlarını bizimle paylaşır mısınız?

 

Tüm bunlara ilave olarak Doktorunuz aşağıdaki hususları da değerlendirmelidir;

Genel sağlık durumunuzu ve önceden varolan sağlık sorunlarınızı değerlendirmek gerekiyor ise bu konular ile ilgili rapor talep edebilir.

Seçenekleriniz hakkında sizi detaylı bilgilendirip, alternatif bir tedavi planı tavsiye edebilir.

Göğüslerinizin büyüklüğü, şekli, deri kalitesini ve meme uçlarının yerinin belirlenmesi için fiziki muayene yapması gereklidir.

Medikal kayıtlarınız için gizlilik ve mahremiyet haklarınız saklı kalmak koşulu ile fotoğraflarınızın çekilmesi mecburidir.

Doktorunuz  ameliyatınız sonucunda gerçekleşecek muhtemel sonuçları operasyon öncesinde size detaylı bir şekilde açıklayacaktır.

Meme küçültme operasyonunuz esnasında kullanılacak anestezi tipi hakkında muayene esnasında size örnekli ve detaylı bilgi verecektir.

Meme küçültme (mamoplasti) ameliyatının adımları nelerdir?

Ameliyattan önce

Belirli ilaçların kullanılması, azaltılması veya bırakılması talep edilebilir. Ameliyatınızın öncesi ve sonrasında meme dokusunda oluşacak değişikliklerin tespiti için mamografi talep edilebilir.

Meme küçültme ameliyatı öncesinde ve sonrasında; yara dokusunun daha hızlı iyileşebilmesi için , sigarayı bırakmanız talep edilecektir.

Aspirin, bazı bitkisel takviyeler ve anti-inflamatuar ilaçların düzenli alınması kanınızı incelttiği ve kanama riskini artırdığı için Meme Büyütme Ameliyatınızdan belirli bir süre öncesinde doktorunuz tarafından yasaklanacaktır.

Tüm bunlara ilave olarak aşağıdaki hususlarda da bilgilendirme gerçekleştirilecektir.

Mamoplasti ameliyatınızdan önceki gece ve sabahında dikkat etmeniz gereken hususlar.

Ameliyatınız sonrasında ihtiyaç duyacağınız bilgi ve takip etmeniz gereken talimatlar.

Ameliyat Günü

Meme Küçültme Ameliyatınız esnasında kişisel konforunuz için sakinleştirici ve bazı anestezik ilaçların uygulanması gereklidir. Sedasyon veya genel anestezi seçenekleri arasından sizin için en iyisini doktorunuz size tavsiye edecektir.

Görülebilir operasyon izini en az indirmek amacı ile doktorunuz insizyon (kesi) esnasında meme bölgesinde bulunan en uygun ve en az görünen yerleri tercih edecektir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasındaki iyileşme adımları nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı tamamlandıktan sonra, şişme ve morarmaların en aza indirilmesi için bandaj ve pansuman uygunacaktır.
İyileşme süresinde göğüslerin desteklenmesi için elastik bandaj veya destek sutyen giyilmesi tavsiye edilecektir.

Bu süreç zarfında bir kaç gün fiziksel faaliyetlerinizi azaltmanız gerekebilir. Sızı ve bazı hafif şişlikler olasıdır ve bir kaç hafta devam edebilir. Takip eden günlerde doktorunuz günlük faaliyetlerinize dönmenizi tavsiye edecek olup ameliyat izleriniz ve morluklar her geçen gün kaybolacaktır.

Ameliyatınızın nihai sonuçlarını (memelerin şekil ve konumlarının son halini alabilmesi) 30-70 gün içerisinde görebileceksiniz.

 

Operasyon sonrasında doktorunuzun size vereceği bazı post-operatif bilgiler şunlar olacaktır;

Operasyon bölgesinin bakımını nasıl yapacağınız.

İyileşme ve enfeksiyon potansiyelini azaltmak için ağızdan alınacak ilaçların kullanım talimatları.

Bir sonraki kontrol randevularınızın dönemleri meme küçültme ameliyatınızın sonucunda prosedürün cerrahi sonuçları anında görünebilecek, uzun ömürlü bir sonuç olacaktır.

Ameliyat sonrası post-operatif şişme zaman içerisinde yok olacak ve insizyon (kesi) çizgileri silikleşecektir.

Yeni görünümünüze alışmanız ve bu görünüm ile ilgili memnuniyetiniz iyileşme döneminde her geçen gün artacaktır.

Doktorunuza sormanız gerekenler:

  • Ne kadar zamandır Plastik Cerrahsınız?
  • Meme Küçültme Ameliyatı için uygun bir aday mıyım?
  • Ameliyatım sonrasında nasıl bir iyileşme süresi olacaktır?
  • Bana tavsiye edeceğiniz ameliyat tekniği hangisidir?
  • Ameliyat sonrasında emzirme yeteneğim etkilenecek mi?
  • Ameliyatım sonrasında doğum yaparsam gögüslerim nasıl görünecektir?
  • Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflar görebilir miyim?

Ayrıca Dr. Özge Ergün’ ün meme küçültme ameliyatı ile ilgili sıkça sorulan sorulara verdiği cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.

 

contact us

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN