Yüz Gerdirme Operasyonu Düşünüyorsanız…

Yüz Gerdirme Operasyonu Düşünüyorsanız…

- Kasım 13, 2019

Yaşlanma, yerçekimi, güneş ışığı, günlük yaşamın stresleri yüzümüzde izler bırakır. Burun ve ağız arasında derin kırışıklıklar oluşur; gerdanımız sarkar; boyun çevresinde kıvrımlar ve yağ birikimleri oluşur.

Yüz gerdirme operasyonu (teknik adı ritidektomi) bu yaşlanma sürecini durduramaz ama saati biraz geriye alıp yaşlılığın en belirgin izlerini azaltabilir. Bu işlemde aşırı yağ dokusu çıkartılır, alttaki kaslar sıkılaştırılır ve yüz ve boyun etrafındaki deriniz yeniden biçimlendirilir. Yüz gerdirme operasyonu tek başına uygulanabileceği gibi, alın gerdirme, göz kapağı cerrahisi ya da burun estetiği ameliyatlarıyla birlikte de gerçekleştirilebilir.

Bu makale yüz gerdirme operasyonu düşünen hastalar için işlemle ilgili temel bilgiler vermektedir. Kimlerde yararlı olur, nasıl gerçekleştirilir ve ne tür sonuçlar beklenebilir vs. gibi. Pek çok yanıt kişisel koşullara bağlı olduğundan, broşürde tüm sorularınıza yanıt bulamayabilirsiniz. İşlem hakkında aklınıza gelen herhangi bir soruyu cerrahınıza sorabilirsiniz.

Yüz gerdirme operasyonu için en iyi adaylar kimlerdir?

Yüz ve boynundaki sarkmalara karşın deri elastikiyeti bir ölçüde korunmuş olan, güçlü ve belirgin kemik yapısına sahip olan kadın ve erkekler yüz gerdirme için en iyi adaylardır. Hastaların çoğu 40-60 yaşları arasındadır. Ancak yetmişli ya da seksenli yaşlarda bu işlem başarıyla uygulanabilmektedir.

Yüz gerdirme operasyonu daha genç ve taze görünmenizi sağlayıp, özgüveninizi arttırabilir. Ancak size tamamen farklı bir görünüş kazandırmayacağı gibi, gençliğinizde ki sağlığı ve canlılığı yeniden elde etmenizi de sağlamaz. Ameliyat konusunda karar vermeden önce, beklentilerinizi iyice düşünün ve cerrahınızla tartışın.

Tüm cerrahi işlemlerde bir miktar risk ve belirsizlik vardır.

Deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde yüz gerdirme operasyonlarında komplikasyonlarla nadiren karşılaşılır ya da komplikasyonlar olsa bile küçüktür. Yine de kişilerin anatomileri, fiziksel reaksiyonları ve iyileşme becerileri arasında büyük farklılıklar vardır ve sonucu hiç hatasız tahmin etmek mümkün değildir.

Olası komplikasyonlar arasında hematom (derinin altında kan birikmesi; cerrah tarafından çıkartılması gerekir), yüz kaslarını kontrol eden sinirlerde hasar (genellikle geçici), enfeksiyon ve anestezi reaksiyonları bulunmaktadır. Sigara içen kişilerde derinin iyileşme becerisi azalır.

Cerrahi öncesinde ve sonrasında doktorunuzun önerilerine uyarak riskleri azaltabilirsiniz.

Cerrahinin Planlanması

Yüz gerdirme operasyonu bireysellik taşır. Cerrahınız kendisine ilk başvurduğunuzda deri ve altındaki kemiklerle birlikte yüzünüzü değerlendirecek ve cerrahiden beklentilerinizi tartışacaktır.

Cerrahınız cerrahi sırasında ya da sonrasında soruna yol açabilecek tıbbi bozuklukları da (örn. kontrol edilemeyen yüksek kan basıncı, kanda pıhtılaşma sorunları ya da aşırı skar oluşumuna karşı yatkınlık) değerlendirmelidir. Sigara içiyorsanız ya da ilaç kullanıyorsanız (özellikle aspirin ve pıhtılaşmayı etkileyebilen diğer ilaçlar) bunu mutlaka hekiminize bildirmelisiniz.

Yüz gerdirme operasyonuna karar verdiğinizde cerrahınız size teknikleri, kullanacağı anestezi türünü, cerrahinin hangi ortamda gerçekleştirileceğini, riskleri ve maliyeti açıklayacaktır. Aklınıza gelen soruları -özellikle de beklentilerinize ve sonuçla ilgili kaygılarınıza ilişkin olanları cerrahınıza sormaktan çekinmeyin.

Cerrahiye hazırlık

Cerrahınız işleme hazırlanmanız için size yemeklerle, içeceklerle, sigarayla, kullanılması gereken ve gerekmeyen vitaminlerle ve ilaçlarla ilgili önerilerde bulunacaktır. Ameliyatın sorunsuz geçmesi için bu önerilere uymanız önem taşır. Sigara içenlerin ameliyattan en az 1-2 hafta önce ve sonra sigara kullanmamaları çok önemlidir, çünkü sigara deriye kanın ulaşmasına engel olur ve insizyon (kesi) bölgelerinizin iyileşmesini geciktirebilir.

Saçlarınız çok kısaysa, ameliyat öncesinde saçlarınızı uzatmak isteyebilirsiniz, böylelikle iyileşme sırasında ameliyat izleri gizlenebilir.

Hastaneden ister aynı gün çıkın, ister birkaç gün yatın, işlemden sonra eve dönmenizi sağlayacak ve gerektiğinde ev işlerinde size bir-iki gün boyunca yardımcı olacak birini de ayarlamalısınız. 

Cerrahi işlem nerede gerçekleştirilecek?

Yüz gerdirme operasyonu muayenehane koşullarında, hastanın aynı gün taburcu edildiği cerrahi merkezlerinde ya da bir hastanede gerçekleştirilebilir. Hasta genellikle aynı gün eve gönderilebilir, ancak bazı cerrahlar genel anestezi kullanıldığında hastayı bir gün hastanede tutmayı tercih ederler. Diyabet, hipertansiyon gibi bazı bozukluklar da cerrahiden sonra izlenmelidir ve hastanın kısa bir süre hastanede kalmasını gerektirebilir.

Anestezi tipleri

Yüz gerdirme operasyonlarının çoğu lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve işlem sırasında hastanın kendini rahatlamış hissetmesi için bir sedatif ilaç da verilir. İşlem sırasında uyanık fakat gevşemiş halde bulunursunuz ve yüzünüz ağrıya karşı duyarsızdır. (Ancak bir miktar çekme ve kimi zaman da rahatsızlık hissedebilirsiniz).

Bazı cerrahlar genel anesteziyi tercih ederler. Bu durumda ameliyat boyunca uykuda kalırsınız.

Cerrahi

Yüz gerdirme operasyonu genellikle birkaç saat sürer, ancak birden fazla işlem aynı anda gerçekleştiriliyor sa süre biraz uzayabilir. Daha kapsamlı girişimlerde, bazı cerrahlar iki ayrı seansı tercih etmektedir.

Her cerrahın işlem için kendi yaklaşımı vardır. Bazı cerrahlar önce yüzün bir yanındaki işlemi tamamlarken, diğerleri iki taraf arasında ileri geri hareket etmeyi tercih eder. Kesilerin ve işlemlerin kesin sırası, yüz yapınıza ve cerrahınızın tekniğine göre değişir.

Kesiler genellikle şakaklarda saç hattının üzerinde başlar, doğal saç hattını izleyerek kulağın önüne kadar uzanır (ya da kulağın önündeki kıkırdağın içine kadar) ve kulak memesinin arkasından, saçlı derinin alt bölümlerine doğru devam eder. Boyun bölgesinde de işleme gerek duyulursa, alt çenenin altında küçük bir kesi yapılabilir.

Genel olarak cerrah deriyi altındaki kas ve yağ dokusundan ayırır. Yüz hatlarını düzgünleştirmek için yağ dokusu tıraşlanabilir ya da boyun çevresinde ve çenede vakum uygulanabilir. Cerrah daha sonra altta yatan kas ve dokuları gerginleştirir, deriyi geriye çeker ve fazlalığı keser. Dikişler doku tabakalarının yerinde kalmasını sağlar ve kesileri kapatırlar; saçlı deride metal klipler kullanılabilir.

Yüz gerdirme operasyonu sonrası, kan birikimini dışarıya drene edebilmek amacıyla, kulağın arkasında, derinin altına geçici bir süre boyunca küçük ve ince bir tüp yerleştirilebilir. Cerrah, morarmaları ve şişkinlikleri en aza indirmek için, başınızın çevresine gevşek bandajlar da uygulayabilir.

Cerrahi sonrası

Cerrahiden sonra genellikle belirgin rahatsızlık olmaz, ancak olursa, cerrahınızı vereceği ağrı kesicilerle yakınmalarınız azaltılabilir. (Ağır ya da şiddetli ağrı ya da yüzdeki ani şişmeler hemen cerraha bildirilmelidir). Deride bir miktar his kaybı normaldir ve birkaç hafta ya da ay içerisinde geçer.

Doktorunuz, cerrahiden sonra birkaç gün boyunca şişkinliği azaltmak için başınızı yukarıda ve mümkün olduğunca hareketsiz tutmanızı isteyebilir.

Yerleştirilen drenaj tüpleri, cerrahiden bir iki gün sonra çıkartılır. Bandajlar ise genellikle 1-5 gün içerisinde çıkartılır. Aynada soluk, morarmış ve şiş bir yüzle karşılaşırsanız hiç şaşırmayın. Birkaç hafta içerisinde normale döneceksiniz.

Dikişlerin çoğu yaklaşık 5 gün sonra çıkartılır. Saçlı derinizdeki iyileşme daha uzun sürebilir ve saç hattınızdaki dikişler ya da metal klipler diğerlerine göre birkaç gün daha uzun süreyle yerlerinde bırakılabilir.

Normale dönüş

Yüz gerdirme operasyonu sonrası bir iki gün içerisinde ayağa kalkabilirsiniz, ancak cerrahiyi izleyen ilk hafta içerisinde kendinizi fazla zorlamamalısınız. Özellikle saçınız ve yüzünüze nazik davranın, çünkü bu dönemde deriniz hem hassas hem de hissiz olacağı için, derinizden normal bir tepki alamayabilirsiniz.

Cerrahınız normal etkinliklerinize yavaş yavaş dönmeniz konusunda size özel bazı önerilerde bulunacaktır. Bu öneriler büyük olasılıkla şunları da içerecektir: cinsel birleşme ve ağır ev işi dahil zorlu aktivitelerden en az iki hafta boyunca uzak durmak (yürüme ve hafif germe egzersizleri yapılabilir); alkolden, buhar banyosundan ve saunalardan birkaç ay boyunca uzak durmak. Tüm bunların ötesinde, bol bol dinlenmeli ve vücudunuzun enerjisini iyileşmeye harcamasına izin vermelisiniz.

Başlangıçta yüzünüz size garip gelebilir. Şişkinliklerden ötürü yüz hatlarınız bozulmuş gibi görülebilir, yüz hareketlerinizde biraz tutukluk olabilir ve skarlarınızı (ameliyat izlerinizi) algılayabilirsiniz. Bazı hastaların önceleri bir miktar hayal kırıklığı yaşamaları ve kendilerini depresif hissetmeleri şaşırtıcı değildir.

Üçüncü haftada çok daha iyi gözükecek ve hissedeceksiniz. Pek çok hasta ameliyattan 10 gün ya da 2 hafta kadar sonra işe dönebilmektedir. Gerektiğinde, özel bir kamuflaj makyajıyla, kalan morluklar büyük ölçüde gizlenebilir.

Yeni görünüşünüz

Yüz gerdirme operasyonu sonuçlarından son derece memnun kalma olasılığınız çok yüksektir; özellikle bir süre sonra yüzünüzdeki olumlu değişiklik çok belirgin olduğunda mutluluğunuz artacaktır. Şişlik ve morluklar gittikten sonra bile, şakaklarınızın çevresindeki saçlar birkaç ay boyunca ince kalabilir ve bu bölgedeki deri kuru ve kabalaşmış gelebilir. Erkek hastalar, derinin sakal çıkan bölgelerindeki yer değişikliğine bağlı olarak, boyun ve kulağın arka bölgelerindeki yeni bölgeleri tıraş etmek zorunda kalabilirler.

Yüz gerdirme operasyonuna bağlı ameliyat izleri genellikle saçlarınız ya da yüz ve kulaklarınızdaki doğal çizgiler tarafından gizlenir. Her koşulda, bu izler zamanla geçer ve çok az fark edilebilir.

Yüz gerdirme operasyonu saati durdurmaz. Yüzünüz zamanla yaşlanmaya devam edecektir ve belki de beş ya da on yıllık bir zaman diliminde işlemi bir ya da birkaç kez daha tekrarlamak isteyeceksiniz. Ama tek bir yüz gerdirme ameliyatının etkileri uzun sürelidir; yıllar sonra bile, bu ameliyatı hiç geçirmediğiniz durumla karşılaştırılırsa, daha iyi görünmeyi sürdüreceksiniz.

Yorum Yazınız