Saçlarınız Neden Dökülür?

Saçlarınız Neden Dökülür?

- Şubat 4, 2019


“Saç Dökülmeleri’ nin En Önemli Nedeni Ailesel”

Ailesel tipi saç dökülmeleri bir aile mirası gibi nesiller boyu devam eder. Maalesef hiçbir tedavi yöntemi genetik yapıdan kaynaklanan saç dökülmelerine çözüm getirememektedir. Daha çok 20-30 yaş civarında dökülme başlar ve hızla devam eder. Bu kadar çok olmasa da saç dökülmesi sorununu kabullenmek erkekler için de oldukça zordur.

Saç dökülmesi her devir ve toplumda hem erkekler hem de kadınlar için en önemli sorunlardan biri olmuştur.  Evet kadınlar da saç dökülmesi sorunu yaşarlar ve çoğu zaman geçici de olsa bu durumdan çok etkilenirler. Saç bir kadının en önemli süsüdür ve kadın saçı güzel olduğunda kendisini güzel hisseder. İşte bu yüzden saç dökülmesi, saçların azalması ve incelmesi bir kadın için baş edilmesi çok zor bir durumdur.

Saç dökülmesi probleminde ilk yapılması gereken, saçlarda normalin üstünde bir dökülme başladığının ya da saçların cansızlaştığının fark edilmesi halinde hemen hiç zaman kaybetmeden bir doktora gitmektir. Doktor gerekli tetkikleri tamamlayarak saç dökülmesinin sebebini bulmaya çalışacak ve bu sebebe göre bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. Burada saç dökülmelerinde en sık karşılaşılan neden olan ailesel neden ya da diğer adıyla genetik yapı üzerinde duracağız.

Saç dökülmeleri hormonal denge bozuklukları ve yaşlılık gibi pek çok nedenden dolayı olabilmektedir. Baş bölgesinde görülen saç kaybı ne kadar erken başlarsa kelleşme oranı o derece artmaktadır.

Bu tür tetikleyicilerin yanında yanık ve çeşitli travmalar sonucunda oluşan saç kayıpları da görülebilmektedir. Sağlıklı bir insanda her gün düzenli olarak saç dökülmeleri gerçekleşmektedir. Dökülen saç kılları belirlenen sınırdan daha fazla dökülüyor ise kellik başlangıcından söz edilebilmektedir.

Tüm dünyada toplumlar arasında saçlar önemli bir yere sahiptir. Saç dökülme problemi ile karşı karşıya kalan kişi fiziksel ve ruhsal olarak bir çöküntüye uğrayabilmektedir. Kişi bu problemden kurtulmak için çeşitli yöntemler uygulamaktadır. Fakat saç dökülme nedeni bilinmeden etkili bir tedavi yöntemi uygulanamamaktadır. Bu yüzden saç dökülme problemi ile karşı karşıya kalan kişi  en yakın zaman uzman bir doktora gitmesi gerekmektedir.

Normal bir insanda saçların %90’ı sürekli olarak uzamaktadır. Saçlarda görülen büyüme evresi genellikle 2-6 ay arasındadır. Geriye kalan %10’luk saç kütlesi ise sadece 2-3 dinlenme evresinde beklemektedir. Dinlenme evrelerinde saçlar dökülerek yeni saçlar ile değiştirilmektedir. Bu döngü kişinin hayatı boyunca devam etmektedir.

Görülen saç dökülmelerinin çoğu bu normal döngüden kaynaklanmaktadır. Eğer saçlarınızda gözle görülür bir dökülme artışı gözlenirse bu saç problemlerinin başladığını göstermektedir.

Saça verilen bu önemden yola çıkılarak teknolojik gelişmeler insanlara çok önemli bir armağan sunmuştur.

En etkili çözüm saç ekimidir. Saçların yapısı çok ilginçtir. Ense üstünde bulunan saçlar dökülmeye karşı dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Ve saç ekim teknikleri bu gerçekten yola çıkılarak geliştirilmiştir. Ense üzerinden alınan köklü saç kümeleri dökülen yerlere uygulanmaktadır.  Lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyonun etkili bir şekilde sonuç vermesi için uzman kliniklerde bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Yaklaşık 6 ay gibi bir süreç sonunda saç ekimi yapıldığı dahi anlaşılmayacak kadar sağlıklı ve doğal saçlar ortaya çıkmaktadır ve bu saçlar ense üzerindeki saç köklerinden alındığı için bir daha dökülmemektedir.

Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra saç ekimi işleminin gerçekleştirilmesine karar verirse bu operasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Saç ekiminde değişik yöntemler vardır. Uzmanınızla konuşarak en uygun yöntemi belirleyebilir ve siz de azalan saçlarınızın yol açtığı ruhsal sorunlardan hemen kurtulabilirsiniz.

Alanında uzman olmayan yerlerde gerçekleştireceğiniz saç ekimi operasyonları sağlam saç köklerinizi de kaybetmenize neden olabilmektedir.

Yorum Yazınız