Estetik Cerrahi sizin için uygun mu?

Estetik Cerrahi sizin için uygun mu?

- Aralık 29, 2015

Günümüzde estetik cerrahi toplumun hemen her noktasına ulaşmayı başarmıştır. Medya onu sever. Şov programlarının, haber kuşaklarının, magazin yazılarının en ilgi çekici konularından biri olmuştur. Sanat dünyası onu sever. Birçok ünlü aktör estetik cerrahiye başvurmaktadır. Reklam dünyası estetik cerrahiyi destekler. Lokal radyo istasyonlarında estetik cerrahi prosedürlerin faydaları devamlı anlatılmaktadır. Estetik cerrahi hemen heryerdedir. Fakat tüm bu bilgi birikimine rağmen toplumun ne kadarı gerçekten estetik cerrahiyi bilmektedir?

Estetik cerrahiyi düşünmek için herkesin farklı farklı nedenleri olabilir. Bazıları daha genç görünmek, bazıları doğuştan gelen özelliklerini değiştirmek ya da yaşlanmış, yerçekimine yenik düşmüş, hasarlı cilt yapılarından kurtulmak, bazıları ise gebeliğin ve kilo alımının etkilerini geri çevirmek isterler.Ama herkesin amacı aslında aynıdır: daha iyi görünmek ve daha iyi hissetmek. Estetik plastik cerrahi dış görünüşlerinden memnun olmayan, bu yüzden mutsuz olan ve bu duruma son vermek isteyen kişilere yardım eder.

Karar vermek kolay değildir. Asıl zorluk sağlayacağınız yararlarla karşılaşabileceğiniz olumsuzlukların dengesinde yatar. Estetik cerrahi kısa süreli de olsa sizi işinizden alıkoyar,belli bir maliyeti vardır, her türlü cerrahi gibi tıbbi bir risk taşır, gerçek bir nedeni olsun yada olmasın bir hayalkırıklığı ile sonuçlanabilir. Tüm bunlar cesaret kırıcı gibi gözükse de ülkemizde ve dünyada her yıl milyonlarca kişi bu kararı verebilmekte ve elde ettikleri sonucun keyfini sürmektedir.

Aynaya bakın

Fiziksel görünüşünüz kendiniz ile ilgili imajınızı ve başkaları ile ilişkinizi etkiler. Estetik cerrahiden en iyi sonucu almanın ilk adımı gerçekten sizi neyin rahatsız ettiğine karar vermenizdir.Eşinizle,ailenizle,arkadaşlarınızla ve hatta plastik cerrahınızla bu konuyu tartışmadan evvel amacınızı belirlemelisiniz. Bir başkasını memnun etmek için estetik cerrahiye başvurmanız ne kadar yanlışsa , gerçekten istediğiniz bir sonuç için başkalarının cesaretinizi kırmasına izin vermeniz de o kadar yanlıştır.

Beklentileriniz gerçekçi olsun

Estetik cerrahi sonrası hayalkırıklıklarının en önemli nedenlerinden biri kişilerin beklentilerinin gerçekçi olmamasıdır. Kişiler genellikle isteyebileceklerinin bir sınırı olduğunu bilseler de duygusal olarak bunu inkar ederler. Bu inkar duygusu da kişileri gerçeklerin ötesinde beklentilere ve hayalkırıklığına sürükleyebilir. Unutulmamalıdır ki estetik cerrahi kişilerin görüntüsünü değiştirir, hayatlarını değil.

Estetik cerrahinin gerçeklerini kabullenin

Ciddi olarak estetik cerrahi düşünen herkes bazı gerçekleri kabul etmelidir. Yapılacak işlerin bir maliyeti vardır, iyileşme süresi vardır ve her cerrahi gibi medikal risk taşır.

Her ne kadar küçük riskler olsa da bunların bilincinde olmak gerekir.

İç çatışmalarınızı çözün

İç çatışmaların en önemli kaynağı suçluluk duygusudur. Pek çok kişi özellikle kadınlar hayatları boyunca ailelerine odaklanırken kendi kişisel ilgilerini ve ihtiyaçlarını geri planda bırakırlar. Başkalarını kendinden öne koyma davranışı zamanla yerleşir. Estetik cerrahinin maliyeti ve iyileşme sürecinde ailenin yardımını ve sabrını isteyecek olmak kişilerde suçluluk duygularına neden olabilir. Bu durum aile üyeleri desteklese de ortaya çıkabilir. Estetik cerrahiye başvurmakla ilgili böyle bir suçluluk duygusu var ise bunu cerrahi öncesi farketmek ve çözmek gerekir.

İç çatışmanın bir başka kaynağı ise eşlerin ve ailelerin iyi niyetli yaklaşımlarıdır. Eşler “ Bu halinle güzelsin” veya “Hiçbir şeye ihtiyacın yok” gibi yaklaşımlarla destek verdiklerini düşünürler. Oysa bu yorumlar ile eşlerinin iç çatışmalarını arttırdıklarını ve ”Estetik cerrahi tamamen gereksizdir” anlamına gelen bir mesaj verdiklerini farketmezler. Aksine destekleyici mesaj “ Bu senin kararın, vereceğin her kararın arkasındayım” olmalıdır.

Sonuç olarak estetik cerahiyi bir başkası için değil kendiniz için istediğinizden eminseniz; ne istediğinizi biliyorsanız ve beklentileriniz gerçekçiyse; estetik cerrahinin maddi manevi gerçeklerinin bilincindeyseniz; iç çatışmalarınızı çözdüyseniz ve Plastik cerrahınız sizi anlıyor ve beklentilerinizin gerçekçi olduğunu düşünüyorsa estetik cerrahiyi düşünmeniz ve size verebileceklerinden faydalanmanız için önünüzde hiçbir engel yoktur.

Yorum Yazınız