Meme Büyütme Operasyonu Öncesi ve Sonrası Hakkında Merak Edilenler

Meme Büyütme Operasyonu Öncesi ve Sonrası Hakkında Merak Edilenler

- Temmuz 25, 2017

Meme büyütme operasyonu silikon protezler yardımı ile dilediğiniz ölçülere kavuşmanızı sağlayan cerrahi bir müdahaledir. Dilediğinize kavuşmak öyle çok da kolay değildir. Bu konuda sizin üzerinize de düşen bazı görevler vardır. Bu görevleri beraber inceleyelim.

Öncelikle operasyon öncesi dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağım. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiği için ameliyat sırasında aç olmanız gerekir. Ameliyattan en az 6 öncesinde yeme ve
içme konusunda hiçbir şey yapmamalısınız. Ameliyata 1 saat kala su içmemelisiniz. Aspirin ve E vitami içeren ilaçlar kan sulandırır. Kan sulandırıcı bu ilaçları ameliyat öncesi kullanmamış olmanız önemlidir.
Çünkü bu ilaçlar kan sulandırdığı için operasyon sırasında kanama riskini üst noktaya çeker. Bu ilaçların kullanımına ameliyattan 10 gün önce son vermiş olmanız gerekir.

Kullanmak zorunda kaldığınız durumlarda ise mutlaka estetik cerrahınıza bu durumu bildirmelisiniz. İki hafta önce sigara kullanımına ara vermeniz gerekir. Sigara oksijen düzeyini azalttığı için ameliyattan önce kullanılması istenmeyen bir durumdur. Ameliyattan önce alkol kullanımına da ara vermeniz tavsiye edilir.

Ameliyattan önce geçirdiğiniz hastalıkları doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz. Ameliyat günü size belirtilen saatte mutlaka orada bulunmalısınız. Ameliyattan önce solaryum kullanımı istenilen bir
durum değildir.

Gelelim, ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken noktalara…

Ameliyat sonrası en az 4 gün dinlenmelisiniz. 1 hafta sonra işe dönebilirsiniz. Operasyondan sonra en fazla 12 ay göğüs ucunda hissizlik meydana gelmesi ameliyattan sonra beklenen durumlardandır. Bu sizi korkutmamalı. 6 – 12 ay içerisinde göğüs ucundaki hisler geri gelecektir.

Ameliyat olduktan sonraki 1 ay sporcu sütyeni kullanmalısınız. Bir süre sonra normal sütyenlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. İlk günlerde basit ağrı kesicilerle dindirilebilecek hafif ağrılarınız olacaktır. 2 – 3 hafta boyunca göğüslerinizde hassasiyet olacaktır. Göğüslerinizi darbelere karşı korumalısınız. İlk aylarda kollarınızı hareket ettirirken ya da yukarı kaldırırken zorlanabilirsiniz. Bu yüzden yukarı uzanacağınız bir durum için tabure kullanmalısınız. Fazla zor işlerden kaçınmalısınız. Kol egzersizleri ile iyileşme sürecinizi hızlandırmalısınız. Operasyondan 4 gün sonra banyo yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Kontrollerinizi aksatmamalısınız. Ağır spor aktiviteleri için kendinize 8 hafta kadar zaman vermelisiniz.

Tüm bu kurallara uyduğunuzda başarılı bir şekilde istediğiniz ölçülere kavuşmuş olacaksınız. Ayrıca ameliyatta göğüs altına atılan dikişlerde eriyen bir ip kullanılır. Dikiş aldırmak için doktorunuza
gitmeniz gerekmez.

Meme büyütme operasyonu hakkında sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazınız