Meme Protezi Kansere Yol Açar mı? Herhangi Bir Riski Var mı?

Meme Protezi Kansere Yol Açar mı? Herhangi Bir Riski Var mı?

- Ağustos 7, 2017

Meme protezlerinin kansere neden olup olmadığı konusu hep merak edilir. Göğüs ölçülerinden memnun olmayan birçok kadın meme protezlerinin kansere neden olduğunu düşündüğü için meme büyütme operasyonuna sıcak bakmaz. Peki, bu durumun doğrusu nedir?

Meme protezleri FDA onaylıdır. Yapılan araştırmalarda meme protezlerinin kansere neden olduğuna dair hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Ayrıca silikon protezler ten ile temas etmez. Meme protezi olan hastanın sadece mamografi çektirirken sorun yaşaması beklenen bir durumdur. Bu da başka bir görüntüleme cihazı kullanılarak giderilebilir. Peki, ya başka bir risk durumu mevcut mu? Hayır, yok ama meme protezleri ile ilgili çeşitli mitler mevcut;

Meme protezi ile ilgili mitlerden biri silikonların patlamasıdır. Silikon protezler patlamaz. Elinizle istediğiniz kadar sıkabilirsiniz. Protezler darbelere karşı dayanıklı olduğu için herhangi bir hasar görmez. Meme protezinin patlaması için bölgeye kesici, delici bir aletin sağlanması ya da ateş edilmesi gerekir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında silikon protezler patlayabilir. Panik yapılacak bir durum değildir. Protez çıkarılarak yerine yenisi yerleştirilir. Silikon protezin içindeki madde zararlı olmadığı için böyle kolay bir operasyon gerektirir.

Bu konu ile ilgili diğer mit ise silikon protezlerin eskidiği mitidir. Eski protezler için böyle bir durumdan söz etmek belki kabul edilebilir bir durumdu. Fakat günümüzde bu durumla karşılaşmak beklenen bir durum değildir. Protezler eskiyip sızdırma yapmaz. Silikonlara biçilmiş kesin bir ömür yoktur. Silikonlar kesici ve delici aletler nedeni ile patlamadığı sürece bir ömür boyu silikon yaptıran kişi ile birlikte kalır.

Son mit ise vücudun silikon proteze karşı aşırı reaksiyon göstermesi ile ilgili olan mittir. Vücut içine yabancı bir cisim yerleştirildiğinde elbette bir miktar tepki gösterir. Organizma yabancı cismin etrafında bir kapsül oluşturarak kendini korumaya çalışır. Bu kapsül büzüşür ve cismi sıkıştırır. Göğüste ağrıya ve sertleşmeye neden olan bu durum masaj seansları ile giderilebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir. Hasta doktorun tavsiyelerine uyduğu müddetçe sağlığı tehlikeye atacak bir durum söz konusu değildir.

Eğer göğüs ölçülerinizden memnun değilseniz bu mitleri artık umursamayın. Doktor kontrollerinize düzenli gider ve dikkat etmeniz gereken noktalara gerçekten dikkat ederseniz herhangi bir komplikasyon ile karşılaşmanız söz konusu değildir.

Yorum Yazınız