Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Temmuz 25, 2017

Her operasyon biraz merak uyandırır. “Ne yapılacak, ne ile karşılaşacağım, beni nasıl bir süreç bekleyecek?” gibi hastaların kafasını kurcalayan sorular vardır. Ben de soru işaretlerinizi biraz da olsa ortadan kaldırmak için en sık sorulan soruları derledim;

  1. Meme büyütme operasyonu süt kanallarına herhangi bir zarar verir mi?

Göğüs büyütme operasyonunda silikon protezler göğüsün alt dokusuna yerleştirilir. Bu protezlerin süt kanalları ile bir teması bulunmadığı için süt kanallarına bir zararları yoktur. Meme büyütme operasyonu sonrası emzirilebilir.

  1. Meme büyütme operasyonu sonrası zor bir süreç midir?

Her ameliyat sonrası bir miktar zorluk yaşanması doğal bir durumdur. Meme büyütme ameliyatı sonrası 5 gün kol ağrıları yaşanabilir. Kas altına yerleştirilen protezlerde bu ağrı daha uzun bir süre boyunca devam eder. Bu süreç içerisinde kollarınızla yapacağınız egzersizleri tercih etmelisiniz. 1 hafta sonra normal yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  1. Meme büyütme operasyonundan sonra iz kalır mı?

İzsiz meme büyütme ameliyatı vaadi yanlış bir vaattir. Çünkü böyle bir ameliyat mümkün değildir. Kesi yapılıp protezlerin yerleştirildiği bu ameliyatta göğüsün alt kısmında gizlenen izler kalır. Bu izler başta sert ve belirgindir. Daha sonra ise pembe ve silik izlere dönüşür.

  1. Meme büyütme operasyonunda kullanılan protezler meme kanserine yol açar mı?

Uzmanlara göre meme protezleri ile meme kanseri arasında hiçbir ilişki bulunmaz. Buna dair bir kanıt yoktur. Silikon protezler sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Zaten protezlerin vücut ile bir teması da yoktur.

  1. Meme büyütme ameliyatı için meme protezinin büyüklüğü ne kadar olmalıdır?

Meme büyütme operasyonunda buna karar verilirken operasyonu yaptıracak kişinin göğüs kafesinin boyutu, yapısı, kişinin kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Yerleştirilen protezin hastanın fizyolojik yapısını zorlamayacak boyutlarda olması önemlidir. Bu şekilde protezin boyutuna ve şekline karar verilebilir.

  1. Meme büyütme ameliyatı olmak için yaşımın kaç olması gerekir?

Meme büyütme ameliyatı 18 yaşından sonra güvenle yapılır. Bu dönemde meme dokusu gelişimini tamamlamış olur. Asimetrik meme problemi psikolojik açıdan kişiyi fazla etkiliyorsa bu yaş biraz daha erkene çekilebilir.

Yorum Yazınız