Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir ?

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir ?

- Ağustos 8, 2017

Meme küçültme ameliyatı için bize başvuran hastalardan öncelikle meme ultrasonu istiyoruz. Bu ultrason sonucunda memede kist, kitle gibi herhangi bir patolojik sonuç çıkarsa hastanın tedavi olması beklenir. Eğer hasta ameliyata uygunsa önce planlama yapılır. Memenin ne kadar küçüleceği, hangi teknik ile küçüleceği, ameliyat günü planlanır. Hasta ameliyat gününden önce istenilen tetkikleri yerine getirmelidir. Ameliyat günü belirlenen saatte hastanede olmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı için göğüs altından ya da areola adını verdiğimiz memenin koyu bölgesinden kesi açılabilir. Areola bölgesinden açılan kesi için şunu söyleyebiliriz; Buradan açılan kesi süt bezlerine ve kanallarına zarar verebilir. İlerleyen tarihlerde planlarında anne olmak olmayan kadınlara bu yöntem uygulanabilir. Meme ölçülerinin çok fazla büyük olduğu durumlarda da süt bezlerine ve kanallarına zarar gelebilme ihtimali vardır. Böyle bir durum varsa operasyonu yaptıracak olan kadının önceden haberinin olması önemlidir. Küçültmeyi belirleyen bazı faktörler vardır. Hastanın omzunun genişliği, göğüsün bulunduğu alanın genişliği ve hastanın vücudunun genel ölçüleri dikkate alınmalıdır. Çünkü bu ameliyat sağlık için yapılsa bile göğüslerde asimetri olmaması ve vücut ile oranlı olması önemlidir. Açılan kesiden bu etkenler göz önüne alınarak küçültme işlemine başlanır. Fazlalık yağ kesip çıkarılır ve vücuttan dışarı alınır. Gergin bir şekilde kesi yeri dikilir.

Meme küçültme ameliyatının, meme büyütme ya da dikleştirme ameliyatından ağrı yönünden hiçbir farkı yoktur. Ameliyat sonrası bir miktar ağrı hissedilebilir. Fakat doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler bu ağrıyı dindirmek için yeterli bir çözüm olacaktır.

Ayrıca iz konusu da diğer ameliyatlar ile aynı şekildedir. Göğüs altında iz kalması beklenir. Bu iz zaman geçtikçe silikleşecek, yumuşayacak ve iz kırmızıdan pembeye dönecektir. Areola bölgesinde yapılan bir kesiden bahsediyorsak bu kesi zaten renk tonu nedeni ile belli bile olmayacaktır. İzsiz meme küçültme ameliyatı mümkün değildir. Çünkü fazlalık doku ancak bu yol ile vücuttan dışarı alınabilir.

Meme altında oluşan pişiklerden ve yaralardan bıktıysanız, sarkık meme uçlarınızı artık görmek istemiyorsanız, sırt ve boyun ağrısı çekmek istemiyorsanız meme küçültme ameliyatı olabilirsiniz. Böylece tüm bu rahatsızlıkların getirmiş olduğu psikolojik çöküntüden de kurtulmuş olursunuz.

Yorum Yazınız