Meme Küçültme Operasyonuna mı İhtiyacınız Var?

Meme Küçültme Operasyonuna mı İhtiyacınız Var?

- Ağustos 7, 2017

Meme küçültme ameliyatı kesinlikle bir lüks değil bir ihtiyaçtır. Çünkü bu durum sağlık problemlerine yol açabilecek bir durumdur. Büyük göğüsleri olan kişiler sürekli olarak göğüs bölgelerini gizleme ihtiyacı duyarlar. Bu yüzden kıyafet tercihleri fazlasıyla etkilenir. Ayrıca kişi istediği her şeyi giyemez. Bazen gömlek düğmeleri kapanmaz. Kıyafetlerde diz izi gibi izler meydana gelir. Büyük göğüsler demek kişinin taşıyabileceğinden fazla yük anlamına da gelir. Bu yüzden kişi sık sık bel ve sırt ağrıları ile karşılaşır. Büyük göğüsler karın bölgesine sarkar. Bu yüzden karın bölgesinde pişik meydana gelir ve koku olur. Kişinin fiziksel aktiviteleri kısıtlanır. Sütyen askıları ağır bir yük taşıdığı için omuz bölgesinde çukurumsu görüntülere sebebiyet verir.

Meme küçültme operasyonu bu durumdaki her hasta için başarı ile sonuç alınan bir operasyondur. Buradaki amaç hastanın göğüs ölçülerini ideal bir ölçüye kavuşturmak ve asimetri problemi varsa buna bir çözüm sunmaktır. Bu operasyon sonrası hastanın vücudunda belirgin bir iz kalmamalıdır. Ayrıca süt bezleri korunarak operasyon sonrası hastanın emzirebilmesi mümkün hale getirilmelidir. Meme başının konumu ve memenin sarkma derecesi, kişinin bu operasyondan sonra çocuk sahibi olma ya da olmama isteği ameliyatın tekniğini belirleyen başlıca faktörlerdir. Meme bezini ve meme başını koruyan bir teknik ile ameliyat gerçekleştirilirse kişinin ameliyat sonrası bebek emzirebilmesi mümkün hale gelir. Aşırı büyük ölçülere sahip olan vakalarda bu tekniğin uygulanması pek mümkün olmasa da süt bezlerini korumaya özen gösterilir. Hastanın bu durumdan mutlaka haberi olmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı da diğer tüm ameliyatlar gibi dikiş izi olan bir ameliyattır. İzlerin vücuttaki konumunu belirleyen ameliyatın yapıldığı tekniktir. İzler T, I ya da L şeklinde olabilir. Eğer bu iz meme başı çevresinde ise renkten dolayı belli olması zordur. Diğer bölgelerde ise silikleşir ve fark edilmeyecek hale gelir.

Meme küçültme operasyonu kanser oluşumuna neden olmaz. Aksine meme küçültme operasyonunda meme bezinin bir kısmı vücuttan dışarı alındığı için meme kanserinin oluşma riski yüzde olarak aşağı çekilir.

Yorum Yazınız