Fue Saç Ekimi Sonrasında Neler Oluyor?

Fue Saç Ekimi Sonrasında Neler Oluyor?

- Temmuz 18, 2018

İlk bir kaç saat ağrı ve rahatsızlık

Fue saç ekimi sonrasında ilk bir kaç saat düşük seviyede ağrı hissedilebilir. Kullanacağınız ağrı kesiciler sayesinde kolay bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz. Gece yatmadan önce kullanacağınız ilaçlar konforlu ve rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Çoğu kişi ilk geceden sonra uyku için ilaç kullanmaya gereksinim duymazlar.

Ödem oluşması

Üçüncü (3.) gün sonrasında geçici bir süre bir miktar ödem oluşması muhtemeldir. Göz altlarında ve şakaklarda görülen ödem iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Hiç oluşamama ihtimali de bulunmaktadır. Çoğunlukla ödem oluşumu fue saç ekiminden üç (3) dört (4) gün sonra ortaya çıkar. Hastalar ödem oluşmasını engellemek için doktorlarının tavsiye üzerine steroid kullanabilirler. Yarı oturur pozisyonda yatmak,vücudun üst tarafını yukarıda tutmak ödem oluşumunu minimize etmek için faydalı olacaktır.

Morluklar

Fue saç ekimi sonrasında operasyon alanında ve çevresinde deri renginin farklılaşması bir kaç gün sürebilir. Bir şapka sayesinde bu alanların gizlenebilmesi mümkündür. Saçların arasında yapılan ekimlerde mevcut saçlar ile bu alan daha kolay gizlenebilir.

Kabuklanma

Fue saç ekimini takip eden ilk gün yıkamayı bizzat klinikte yaparak uygulamalı bir yıkama eğitimi verilir. Düzenli ve nizami olarak 1 hafta süre ile gerçekleştirilen yıkama işlemi sonrasında operasyon alanı ve verici saha tamamen kabuklanmış olacaktır. Kullanılacak nemlendirici ve özel şampuanın yardımıyla on – on iki gün (10-12) gün içerisinde kabukların dökülmesi gerçekleşecektir.

Kaşıntı ve batma hissi

Her türlü yaranın iyileşmesi esnasında kaşıntı ve iğne batma hissi yaşanabilir. Fue saç ekimi operasyonunuzu takip eden ilk günlerde ekim alanında ve verici sahanızda ki bu his zaman içinde geçecektir. Rahatsızlık boyutu dayanılmaz hale gelmesi durumunda doktorunuz steroid krem tavsiye edebilir.

Fue saç ekimi sonrasında saçların yıkanması

Fue saç ekimi operasyonunuzu takip eden ilk 10 gün saçlarınızı yıkarken azami dikkat göstermeniz gereken dönemdir. Sizlere tarif edilen yıkama yöntemlerine dikkat ederek yıkama işlemini aksatmamanız gereklidir.

Fue saç ekimi operasyonunuz sonrası İşbaşı

Operasyon sonrası ilk dört gün özellikle dikkatli olunması gereken dönemdir. Eğer işiniz gereği ağır kaldırmak, sürekli eğilmek, esneme hareketleri, fiziksel zorlamalar veya kimyasallar ile yakın temas mevcut ise akut dönem bitene kadar işten uzaklaşmanız da yarar olacaktır.

Saç ekimi operasyonunuzu gizli tutmak ve yukarıda bahsi geçen durumlarda mevcut ise bir (1) iki (2) haftalık izin yararlı olacaktır.

Fue saç ekimi sonrasında fiziksel aktiviteler

Temas gerektiren spor faaliyetlerinden bir ay süreyle uzak durulması gerekir. Orta zorlukta bireysel sporlar operasyonunuzu takip eden ilk dört gün sonrasında serbesttir.

Fue saç ekimi operasyonundan bir (1) hafta sonra

Operasyon alanındaki kırmızılık azalmış olup kabukların döküldüğü alanlarda pembe bir renk göze çarpacaktır.Bu pembe renk bir kaç hafta azalarak görülmeye devam edecektir. Bu dönemde özellikle beyaz tenli kişilerin direkt güneş ışığından uzak durmaları tavsiye olunur.

Fiziksel aktiviteler

İlk günlere göre egzersizlerinizde daha rahat hareket etmeye başlayacaksınız fakat operasyon alanına bu dönemde de dikkat etmeniz de yarar var.

Kaşıntı ve batma hissi

İyileşme devam etmekte olduğu için bir kaç hafta süreyle zaman zaman hissedeceğiniz bu duygu her geçen gün kademeli olarak azalacaktır.

Fue saç ekiminden dört (4) hafta sonra

Operasyon alanında daha önceleri gördüğümüz kırmızılık veya pembelik tamamen ortadan kalkmıştır. Üç dört haftalık dönemde ekilen saçların %85 i dökülmüş olup ekim alanı ekim öncesi haline geri dönmüştür.

Fiziksel aktiviteler

Günlük rutin fiziksel aktivitelerin tamamına yakını artık gerçekleştirilebilir. Ekstrem sporlardan uzak durmakta yarar vardır.

Fue saç ekiminden üç (3) ay sonra

Operasyon öncesi halinizden çok farklı olmasanız da bazı bölgelerde dökülmeden kalan ekim saçlarınız sayesinde küçük ölçekli bir dolgunluk muhtemeldir.

Şok dökülme

Her vakada olmasa da bazı hastaların ekim olmayan saçlarının geçici süre için şok dökülme sebebiyle kaybı mümkündür. Ekilen saçlarınız ile birlikte geri çıkacaklardır.

Yeni saçlar

Sivilce oluşumları bu dönemde dikkat edilmesi gereken hususların en başında gelir. Birden çok sivilce olması durumunda doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Çoğunlukla basit drenaj işlemi veya ilaç kullanımı ile ortadan kaldırılabilirler.

Fue saç ekiminden altı (6) ay sonra

Yeni saçlarınız artık daha belirgin bir biçimde görünmektedirler. Ekim alanının çerçevesi daha net bir şekilde belirginleşmiştir.

Fue saç ekiminden bir (1) yıl sonra

Fue saç ekimi sonrasında 12 ay geçti ve artık nihai operasyon sonucuna ulaştınız. Diğer yandan saçlarınızı uzun kullanmaktan hoşlanıyorsanız üç ile altı ay kadar daha beklemeniz gerekebilir. İkinci bir operasyona ihtiyacınız olup olmadığına bu dönemde karar verebilirsiniz.

Yorum Yazınız