Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel Saç Dökülmesi

- Temmuz 13, 2018

Mevsimsel Saç Dökülmesi Sorunu Yaşıyorum

Ailemizde erkek tipi saç dökülmesi konusunda bir geçmişe sahibiz. Şu an 24 yaşındayım ve mevsim değişikliklerinde saçlarımın daha fazla döküldüğünü görüyorum. Kuaförüm bu tip mevsimsel saç dökülmesi olabileceğini belirti. Henüz belirli bir bölgede açılma olmasa da anne ve baba tarafımda 40 yaş üstü erkeklerde tepe bölgesi ve ön bölgeler tamamen dökülmüş durumda. Şimdiden önlem alma konusunda tavsiyeye ihtiyacım var.

Mevsimsel değişikliklerde saçlarının inceldiğini ve döküldüğünü belirten e-mailler sayıca çok olsa da bu durumun kesin medikal bir açıklaması yoktur. Kan ve hormon testleri yaptırarak bu durumu yakın takip etmek açıklayıcı olabilir.

Ailenizde görülen erkek tipi dökülmenin sizde de yaşanması muhtemel olsa da kesin değildir. Riske girmemek için, doktorunuz ile yapacağınız bir görüşme neticesinde destekleyici tedavilere başlayabilirsiniz. Bu sayede agresif bir dökülme sürecinden uzak kalma şansınız ve mevcut saçlarınızı koruma imkanınız olacaktır.

Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde saçların incelmesi sonucunda saç sıklığının ve kapatıcı etkisinin azalması paniğe ve saç ekimi operasyonu planları yapmaya yol açabilmektedir.

En iyimser durumda dahi alternatif tedavilere başlamak sık görülen bir durumdur. Diğer yandan mevsimsel saç dökülmesi karşısında ani kararlar vermek ve doktorunuz ile görüşmeden tedavilere başlamak veya karar almak doğru bir yaklaşım değildir. Çok fazla saç tedavi ürününü sık sık değiştirmenin bu mevsimsel saç dökülmesine yardımcı olmak yerine durumu daha ivedi hale getirebilmektedir. Bu dönemde saç ekimi yaptırmanız durumunda operasyon sonucu ile ilgili bir sıkıntı yaşamasanız da, saç ekimi sonucunuzun başarısında eski saçlarınızın geri gelmesi ve ekim saçlarının yetişmesinin katkısını ayırt etmek güç olacaktır.

Mevsimsel saç dökülmesi esnasında kaybedilen veya incelen saçlarınız yavaş ve kademeli bir şekilde eski formlarına kavuşacaklarını unutmayın. Bu sebepten ötürü ancak doktor kontrolünde tedaviler bu sürece yardımcı olabilir.

 

Başarılı bir Saç Ekimi Operasyonundan yıllar sonra saçlarım dökülebilir mi?

38 yaşındayım ve 4 yıl önce Brüksel’de FUE Saç Ekimi Operasyonu geçirdim. Bu seneye kadar da operasyon sonucum ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Doğal görünüm ve saç sıklığımdan memnun olduğum halde bu sene saçlarımın bir kısmının inceldiğini bir kısmınında döküldüğü farkettim. Dökülme devam eder mi merak ediyorum?

Bu konuda öncelikle doktorunuzla görüşmeniz doğru bir tercih olacaktır.Bu sayede gerçekten ekilen kökler ile alakalı bir dökülme yaşayıp yaşamadığınız anlaşılacaktır. Ekim olmayan mevcut saçlarınızda oluşan bir dökülme söz konusu ise doktorunuz size eminim ki başka çözümler önerecektir.

Fue Saç Ekimi Operasyonunda ,eğer köklerin toplandığı alan güvenli bölge ve ekim sonucunda sonuç alınmış ise operasyon ile ilgili olarak dökülme pek muhtemel değildir. Stres ile alakalı olarak (telojen effluvium) bir dökülme olması da ihtimal dahilindedir. Kullandığınız ilaçlar var ise bunların yan etkileri arasında saç dökülmesi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yazınız