Saç Ekimi Yapılmış Bölgeye Tekrar Saç Ekim İşlemi Yapılabilir mi?

Saç Ekimi Yapılmış Bölgeye Tekrar Saç Ekim İşlemi Yapılabilir mi?

- Temmuz 9, 2018

Saç ekimi operasyonunda maksimum kaç kök ekilebilir?

Öncelikle unutmamak gerekir ki bu bir yarış değil cerrahi müdahaledir. Ekilecek kök sayısı dışında çok fazla etken saç ekiminin planlanması için göz önünde bulundurulmalıdır.

Örnek vermek gerekirse ekilen her kökte bulunacak saçların tekli-ikili-üçlü olması saç yoğunluğunu etkileyecektir. Tamamı tekli saç tellerinden oluşan 5000 köklük saç ekimi ile olması gereken ortalama saç teline sahip 2500 köklük bir saç ekiminin yoğunluğu aynı olacaktır.

Doktorunuz ile görüşme esnasında ekilecek kök miktarının yanısıra saç miktarını da sormanız yoğunluk konusunda size fikir verecektir. Bu sayede saç ekimi merkezleri arasında seçim yaparken karşılaştırma kriteriniz sizin menfaatinize olacaktır.

Saç ekimi yapılmış bir bölgeye tekrar saç ekim işlemi yapılabilir mi?

Saç ekim işlemi verici alan ve ekim alanını direkt olarak ilgilendiren cerrahi bir prosedürdür. İhtiyaç durumuna ve verici alanın yeterliliğine göre sıklaştırma ekimi denilen saç ekim işlemi gerçekleştirilebilir. İlk saç ekim operasyonunuzun üzerinden 12 ay geçmesi gereklidir.

Fue saç ekimi operasyonu mu iki güne bölerek yaptırmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

Teknik olarak mümkün olup doktorunuz ile görüşmeniz sonrasında karar verilebilir.

Saçlarım gri fakat güçlü. Özellikle tepe ve ön bölgelerdeki dökülmüş alanlara ekim yaptırmak istiyorum. Gri saçların ekimi ile ilgili zor bir işlem olduğunu duydum.

Fue saç nakli esnasında kullanılan mikroskop ve büyüteçli gözlükler (loop) beyaz saç tellerinin görülmesini güçleştirmektedirler. Bu sebeple doğal ve geçici bir boya ile saçlarınız operasyondan hemen önce boyanır. Bu sayede saç ekim operasyonunuz rahat bir şekilde gerçekleşir. Kullanılan boya bir kaç gün içerisinde kaybolacaktır.

Fue saç nakli operasyonumda sadece verici alanın traş edilip ekim alanının traş edilmeden saçların arasına çalışılması mümkün olur mu?

Nakledilecek kök miktarına bağlı olarak bu mümkün olabilir.Fakat ekim yapılacak sayı yükseldikçe çalışılacak alanın tıraş edilme gereksinimi daha da artar.

Çok iyi bir sonuç almak için kaç kere fue saç ekimi yaptırmam gerekir?

Kişiden kişiye değişen bir durum söz konusu. Saç dökülmenizin seviyesi, yaşınız, verici saha ve daha bir kriter bu konu üzerinde etkili olacaktır. 2011 senesi ISHRS verilerine göre ortalama operasyon sayısı 2.1 ‘dir

Başımda bir çok ameliyat izi var. Saç ekimi ile doğal görünümlü kapatıcı bir sonuç elde edebilir miyim?

Başımda geçirdiğim ameliyatlar sonucunda oluşmuş bir kaç tane yara izi bulunmaktadır. Yara izlerinin olduğu alanlarda saçlarım tamamen dökülmüştür.Bu bölgeleri saçlarımla kapatabilmek her geçen gün daha zorlaşmaktadır. Saç ekimi yaptırırsam kapatıcı bir sonuç alabilir miyim?

Skarlı doku üzerine yapılan saç ekimlerinde yetişme oranı normal bir cilde göre daha düşüktür. Ameliyatınız sonrasında oluşan skar izine yapılacak bir çalışma verici alanınızda bir sıkıntı yoksa size tatmin edecektir.

Kaş askı operasyonu sonrasında saç dökülmesi

Yaz dönemi öncesinde kaş askılama yaptırmayı düşünüyorum. İnternet üzerinden edindiğim bilgilerin bazısında kaş askılama sonrası saçlarımın dökülme riski olduğu söyleniyor.

Saç dökülmesine sebep olabilecek tek kaş askılama yöntemi eski tip koronal askılamadır. Bu uygulama sadece düşük ön saç çizgisi ve kalın saçları olanlarda tavsiye edilir.

Endoskopik ve trikoftik yaklaşımlarda kalıcı saç dökülme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Yüz bölgesinde ve saçlı deride yapılacak her türlü cerrahi müdahalede şok dökülme ihtimali olduğunu unutmamak gerekir. Dökülen saçların üç ay içerisinde yeniden büyümeye başlarlar.

Ekilen saçlar yaş ilerledikçe beyazlar mı?

Yaşınız ilerledikçe ekilen saçlarınızda diğerleri ile aynı şekilde beyazlayabilir.

Fue saç ekiminde kullanılacak punchlar daha küçük olursa daha az iz kalır mı?

Fue saç ekiminde kullanılacak punchlar 0.6mm-.0.7mm-0.8mm-0.9mm olarak sınıflandırılır. Bu ölçülerdeki punchların kimi zaman tamamı kimi zaman bir kaçı aynı saç ekimi operasyonunda kullanılmak durumunda olabilir. Saçın ve ya saç grubunun zarar verilmeden çıkarılması için gereken punch ebatının seçimini doktorunuz en doğru şekilde yapacaktır.

Yorum Yazınız