Açık Teknik mi, Kapalı Teknik mi?

Açık Teknik mi, Kapalı Teknik mi?

- Temmuz 19, 2017

Burun yıllardan beri kadın olsun erkek olsun birçok insanın değiştirmek istediği bölgelerden birisi. Yüzün tam orta bölgesinde konumlanmış olan burun, estetik açıdan güzellik olgusunu çok fazla etkier. Burun estetiği hakkında hepiniz biraz bilgi sahibisinizdir. Belki de en çok kapalı ve açık teknik olgusunu duymuşsunuzdur. Burun estetiğinde 2 farklı teknik vardır. Bunlardan biri açık burun estetiği operasyonu, diğeri ise kapalı burun estetiği operasyonudur. Bu ayrımın sebebi burun kıkırdak ve iskeletine ulaşma yoludur. Peki, bu iki teknik arasındaki temel farklar nelerdir?

Öncelikle kapalı burun estetiği operasyonunu inceleyelim. Kapalı burun estetiğinde ameliyat kesileri burun deliklerinin içinden yapılır. Burun estetiği operasyonu bu yolla gerçekleştirilir. Bu yüzden kapalı yöntemde izler burun içerisinde kalır. Kapalı yöntem tecrübe gerektirir. Çünkü daha zordur. Bu uygulama şeklinde görüş açısı kısıtlıdır. Buradaki başarı cerrahın becerisine bağlıdır. Açık burun estetiği operasyonu ise burnun alt ucundan yarım santimetrelik kesi açılarak gerçekleştirilir. Bu kesi aracılığı ile cilt kaldırılır. Burunda bulunan kemik, kıkırdak ve iskelet yapısı tamamen estetik cerrahın gözünün önüne serilir. Bu bakımdan oldukça avantajlıdır. Burnun her bölümüne ve her alanına kolayca ulaşılabilme imkanı sunar. Burun içerisindeki deformiteyi rahatça görebilmeyi sağlar. Kapalı tekniğe göre ödem oluşumu daha uzun süre yüzde kalır. Ameliyatın kesi izi ise yaklaşık 6 ayda kaybolmaktadır. Kapalı teknik yıllar önce hastaların estetik kaygılarını giderme ve fonksiyon açısından güzel bir çözüm sunmama açısından yeterli olmadığı için açık teknik bulunmuştur. Kapalı teknik başarılı bir şekilde gerçekleştirilmez ise burun ucu düşmesi, burun çökmesi gibi birçok handikap ile karşı karşıya kalınma riski fazladır. Ayrıca kapalı burun estetiği operasyonunda kesi yarım santimden fazladır. Kapalı burun estetiği özellikle burun ucunda yapılacak işlemlere ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaz. Çünkü kapalı burun estetiği tekniğinde burun ucuna ulaşmak çok zordur.

“Peki, hangi teknik?” dediğinizi duyar gibiyim. Doğru teknik diye bir olgu yoktur. Doğru teknik estetik cerrahın kendini en rahat hissettiği ve en rahat çalışabildiği tekniktir. İki ameliyat tekniğinin de ortaya çıkardığı başarılı sonuçlar vardır. Burada önemli olan estetik cerrahın bilgisi, deneyimi ve hedefleridir.

Yorum Yazınız