Burun Estetiği Operasyonu

Burun Estetiği Operasyonu

- Temmuz 26, 2017

Burun estetiği operasyonu kişinin burnunda oluşan deformasyon, kaza darp sonucu oluşan eğrilikler, burun kemeri, düşük burun ucu problemi ve burun genişliği gibi kişiyi rahatsız eden nedenler için gerçekleştirilen bir operasyondur. Burunda yaşanan bazı deformasyonlar kişinin nefes almasında zorluk yaşamasına da neden olur. Bu yüzden çoğu insan burun estetiği operasyonuna başvurur. Burun estetiğinde yalnızca burunun güzelliğine odaklanılmadan yüz ölçüleri ile uyumuna ve fonksiyonlarının korunmasına dikkat edilir.

Burun estetiği operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirilen bir estetik ameliyattır. Ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmaz ise ameliyat yaklaşık olarak 2 saat içerisinde tamamlanır. Operasyon sırasında burunun uç kısmından yarım santimetrelik bir kesi açılarak deri kaldırılır. Bu sayede burun bütün kemik yapısı ortaya çıkar. Operasyonu gerçekleştiren estetik cerrah bu sayede burun ucunda bulunan kıkırdak yapıda bile rahatça çalışabilir. Burun hastanın istediği şekilde ve yüz hatlarına uygun olarak düzeltilir. Burun ameliyatı ile pek çok sorun düzeltilebilir. Bunlar;

Burunun uç kısmındaki deformasyon bozuklukları

Burunun üst kısmındaki deformasyon ve şekil bozuklukları

Burundan kıkırdak alınması

Burun kemerinin törpülenmesi

Burun daraltma

Nefes almada yaşanan problemler: orta orta bölümünde bulunan eğrilikler düzeltilebilir, konka hipertrofisi ve burun eti problemleri ortadan kaldırılabilir.

Burun estetiği sırasında ihtiyacınız olan tüm bu sorunlara cevap bulabilirsiniz. Sonrasında ise aynı gün hastaneden ayrılabilirsiniz. İsterseniz hastanede 1 gün de kalabilirsiniz. Her ameliyat sonrasında bir miktar ağrı hissetmek beklenen bir durumdur. Yaşanan bu ağrı durumu ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yardımı ile yatıştırılabilir. Oluşan morluklar ve ödemler ise yaklaşık olarak 15 gün sonra ortadan kalkacaktır. Yanaklarda ve göz altlarında şişlik oluşurken göz kapaklarında morluk oluşması beklenir.

Ameliyat sonrası ilk randevu 1 hafta sonradır. Bu kontrolde buruna takılan atel alınır. Ameliyattan sonraki 1. ayda hasta artık normale dönmeye başlar. 1 sene sonra ise burunun tam görüntüsü ortaya çıkar. Mutlaka doktorun önerilerini dinlemek gerekir. Belirtildiği miktarda su tüketilmelidir. Burundaki tampon hareket ettirilmemelidir. Yalnızca doktorun söylediği ilaçlar kullanılmalı, gereksiz ilaç kullanılmamalıdır. Bütün bunlara dikkat edilirse başarılı geçen burun estetiği ameliyatı taçlandırılır.