Nefes Alma Probleminin Çözümü; Burun Estetiği

Nefes Alma Probleminin Çözümü; Burun Estetiği

- Temmuz 31, 2017

Bazı insanlar nefes alma problemi yaşar. Ülkemizin nüfusunun yaklaşık olarak yarısı nefes alma problemi ile karşı karşıyadır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek olan bu sorun genelde görmezden gelinir. Bu sorun genelde çocukluk döneminde başlar. Örneğin; çocukluk döneminde buruna alınan bir darbe ve beraberinde meydana gelen kanama çoğunlukla burun içinde deformasyon oluşturur. Kemik gelişimi ile birlikte bu sorun fark edilebilir hale gelir. Bazı hastalar bunu fark etmez bile. Bu problemlerin başlıca iki nedeni vardır. Bu problemlerden biri burun eğriliği diğeri ise burun etidir.

Burun eğriliği burunun orta bölgesi olan septum kısmının eğri olması ile ilgili bir durumdur. Bu duruma deviasyon adı verilir. Bu problem ya doğuştan oluşan bir durumdur ya da travmatik bir durum olabilir; kaza, çarpma, düşme… Bazen bu eğrilik kişinin dışarıdan fark edebileceği boyutta iken bazen iç tarafta gizlenir ve kişi bunu dışarıdan baktığında fark edemez. Göz ile görülemeyen bu eğrilik ancak bir doktor muayenesinde ortaya çıkabilir.

Eğer burunun dış kısmında bir eğrilik varsa burun estetik açısından da bir operasyona ihtiyaç duyar. Eğer içerde ise görünüş için bir operasyon gerçekleştirmek kişinin isteğine bağlıdır. Dışarıda olan burun eğriliği için işlem yapılırken burnun septum kısmından yarım santimetrelik bir kesi açılır. Daha sonra burun derisi kaldırılır. Burun sırtına müdahale edilir. Gerekirse burun ucunun düşüklüğü, kemeri gibi problemler düzeltilir. Normalde burun estetiğinde yaş erkeklerde 18, kadınlarda 17’dir. Çünkü erkekler kadınlara göre daha geç gelişimlerini tamamlarlar. Fakat nefes alma problemi sağlığı tehdit edebilecek biçimdeyse bu yaş uzmanlara danışılarak mümkün olabildiğince erkene çekilebilir. Çünkü sağlıklı nefes almak için kişinin burun estetiğine ihtiyacı vardır. Genel anestezi altında uygulanan bu işlem, eğriliğin boyutuna göre değişmek üzere yaklaşık 2 saat sürer. Genel anestezi altında uyuyan hasta operasyon esnasında bir acı hissetmez.

Burunun tam olarak iyileşmesi 6 ay ila 12 ay arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşir. Şişlikler tamamen indikten sonra hasta çok rahat bir şekilde nefes alır ve sağlığına kavuşur.

Yorum Yazınız