Burun Estetiği Riskli Bir Operasyon mudur ?

Burun Estetiği Riskli Bir Operasyon mudur ?

- Temmuz 26, 2017

Burun estetiği operasyonu tecrübeli ellerde yapılmalıdır. Ayrıca burun estetiği operasyonu öncesi hastanın yaşı, anatomik yapısı ve vücudunun iyileşme sürecine verdiği tepki gibi pek çok durum göz önünde bulundurulmalıdır. Değiştirilemeyen bu etkenler burun estetiği ameliyatının başarısını doğrudan etkiler. Bir burun estetiği operasyonunun başarısından söz edebilmek için estetik açıdan göze hitap ediyor olması fakat bu güzelliğin bir estetik operasyon sonucu ortaya çıktığının dışardan bakıldığında fark edilmiyor olması gerekir. Ayrıca başarı sadece görünüşte gizli değildir. Burun estetiği operasyonu sonrası hastanın bütün burun fonksiyonlarının korunmuş olması burun estetiğinin başarılı olduğu anlamına gelir. Yani burun estetiği operasyonu her operasyon gibi bir miktar risklidir. Önemli olan etkenlerin uygunluğudur. Peki, bu riskler nelerdir?

Koku Alma Problemi:

Tecrübeli ellerde yapılmayan burun estetiği operasyonu sonrası nadiren de olsa koku alma problemi yaşanabilir. Bu durum burunun fonksiyonu ile alakalı bir durum değildir. Bu durum ameliyatın erken dönemlerinde meydana gelen mukoza ödemi ile alakalı bir durumdur. Mukoza ödemi burunda tıkanıklığa neden olarak koku alma problemine neden olur. Bu geçici bir durumdur. Koku alma sorunu ile karşılaşan hastaların bu durumun takibini yapması son derece önemlidir.

Gülüş bozulması:

Bu erken dönemlerde yaşanan bir sorundur. Çünkü burun ameliyatı sonrası üst dudakların olduğu bölgede ve burun etrafında ödemler meydana gelir. İyileşme süreci ile birlikte ödemler geriledikçe gülüş de eski halini alır. Burun estetiği ameliyatı kesinlikle kişinin gülüşünü değiştirmez.

Ağrı ve Morluk:

Burun estetiğinde kemiklere müdahale edilir. Bu yüzden morluk ve ödem görülmesi muhtemel bir durumdur. Bir miktar ağrı elbette hissedilecektir. Bunun için ağızdan alınan basit ağrı kesiciler çözüm olabilir. Morarma ve şişlik ise ameliyatı takiben süren iyileşme döneminde yavaş yavaş ortadan kalkacak ve burun yerine oturacaktır.

Burun Düşmesi ya da Çökmesi:

Bu sorunlar normal sonuçlar değildir. Burun estetiği ameliyatı her hasta için ayrı ayrı planlanmalı ve her durum analiz edilmelidir. Anca bu yol le başarılı bir sonuç elde edilebilir. Eğer bunlara dikkat edilmesi sonuç olarak burun düşmesi ya da çökmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Bu da revizyon burun estetiğini gerektirir.

Yorum Yazınız