Liposuction Uygulaması

Liposuction Uygulaması

- Temmuz 9, 2018

Bazı yağlar vücutta fazlalık olarak görülür ve istenmez. Peki, bu bölgesel yağlanmanın nedenleri nelerdir? Gelin bu nedenleri beraber inceleyelim.

  • Düzensiz ve dengesiz beslenme:

Uzun süre aç kalmak sağlıklı değildir. Öğünleri atlamak, tüketilmesi gerekenden daha az besin tüketmek, tek tip beslenme ve patates kızartması gibi fazla yağlı yiyecekler tüketmek bölgesel yağlanmaya neden olur.

  • Fazla yağ tüketimi:

Vücuttaki enerjinin fazlası vücutta yağ olarak depolanır. Yağlı yiyeceklerin enerjisi de fazladır. Bu yüzden fazla yağ tüketimi bölgesel fazlalıkları oluşturur.

  • Alkol tüketimi:

Sık sık ve fazla alkol tüketmek özellikle karın bölgesinde olan yağlanma miktarını arttırır. Ayrıca alkolün yanında tüketilen patates kızartması gibi aparatif yiyecekler de kaloriye neden olduğu için daha fazla yağlanma meydana gelir.

Bu tarz nedenler ile bölgesel yağlanma oluşan bölgeler bazen diyet ve egzersize de cevap vermeyebilir. Bu durumda Liposuction uygulaması gibi cerrahi bir müdahale gerekir. Liposuction işleminde iç çamaşırı bölgesinden kesi açılır. Bu sayede içi delik özel kanüller inatçı yağların olduğu bölgeye iletilir. Tıbbi fonksiyonlu bir cihaz yardımı ile bu inatçı yağlar vücuttan dışarı alınır. Bu işlem genel anestezi altında uygulanır. Hasta bir şey hissetmez. Bu ameliyat sadece bölgesel fazlalıklara çözüm sunan bir operasyondur. Büyük bir kilo verme işlemi için uygun değildir. Bu işlem vücut kontürünü yeniden belirlemeye yardımcı olur.

Kadınlar bu operasyonu özellikle basen bölgelerinde meydana gelen fazlalıklardan kurtulmak amacı ile tercih ederler. Bu operasyon kalça, bel, karın, boyun, üst kol, üst bacak ve dizlerin iç yüzeylerinde başarılı sonuçlar verir. Erkekler ise meme bölgesinden sonuç almak için bu işlemi yaptırabilirler.

Bu uygulamada kişiden ne kadar yağ alınacağı kişide uygulama yapılacak bölgeye bağlı olarak değişir. Ortalama bir rakam verilmesi gerekirse Liposuction uygulaması ile 50 kilo olan bir kişiden en fazla 5 – 6 litre yağ alınabileceğini söyleyebiliriz. Erkek hastalarda genellikle daha fazla kilo olduğu için 6 – 7 litre yağ alınabilir. Yani alınacak yağ miktarı tamamen kişiye özgü bir miktardır.

Operasyon sonrasında dinlenme dönemine özen göstermek uygulamanın başarısı için önemlidir. Doktorun tavsiyelerine uyulmalı ve baskılı korse mutlaka kullanılmalıdır.

Yorum Yazınız